Valsts palīdzēs atjaunot daudzdzīvokļu mājas
Mihails Gromovs 07.2006
Valsts aģentūra „Mājokļu aģentūra” ir izstrādājusi daudzdzīvokļu māju renovācijas veicināšanas programmas projektu. Ja Saeima to apstiprinās, tad valsts sāks finansiāli atbalstīt dzīvojamo ēku renovāciju – mājas īpašniekiem tiks segti 20% izdevumu.
Man gan nav gadījies redzēt statistikas datus par to, kādu daļu mūsu valsts dzīvojamā fonda veido padomju laikos celtās sērijveida mājas. Taču uzdrošināšos izteikt pieņēmumu, ka tie varētu būt vismaz 60-65% kopējo platību. Tūlīt gan jāpiebilst, ka nevajag visas padomju laiku celtnes mērīt ar vienu olekti. Tajā pat laikā diez vai kāds apstrīdēs to, ka lielākā daļa šo māju izskatās visai nepievilcīgas un neatbilst modernajām siltumizolācijas prasībām.
Lai maksā onkulis
Lielākā daļa padomju laiku daudzstāvu māju šodien jau ir privatizētas. Tās ir dzīvokļu īpašnieku kopīpašums. Un tieši viņiem būtu jāuztraucas par māju stāvokli un jādomā par to renovāciju. Taču vai jūs esat dzirdējuši par daudziem šādu ēku atjaunošanas piemēriem? Pēc valsts aģentūras „Mājokļu aģentūra” ziņām Latvijā renovētas ir tikai 44 sērijveida mājas, no kurām Rīgā un tās apkartnē atrodas... 6. „Lielāka vai mazāka apjoma remonts ir nepieciešams praktiski visām sērijveida mājām, kuru vecums ir 30-50 gadu. Tas, pirmkārt, attiecas uz paneļu mājām – to vājie punkti ir paneļu šuves un logu ailas, caur kurām notiek siltuma zudumi. Par šo objektu nepievilcīgo ārējo izskatu nav vērts pat runāt. Tad, lūk, galvaspilsētā ir izveidojusies tāda situācija, ka vietējie iedzīvotāji īpaši pat nedomā par savu māju renovāciju”, - sarunā ar „m2” atzīmēja Valsts aģentūras „Mājokļu aģentūra” Mājokļu apsaimniekošanas departamenta direktore Irisa Simanoviča.
Šāda bezrūpība pēc viņas domām ir izskaidrojama ar zemo maksu par dzīvojamo ēku apkalpošanu. „Vairākas Latvijas pašvaldības ir atbrīvojušas apkalpošanas cenas. Šodien to iedzīvotāji par mājokļa kvadrātmetru maksā vidēji 35 santīmus. Ņemot to vērā, iedzīvotāji ir sākuši rūpīgāk rēķināt savus izdevumus, pievērst vairāk uzmanības mājas uzturēšanas un siltuma zudumu samazināšanas jautājumiem. Un to var panākt tikai, veicot ēkas renovāciju. Rīgā, kur daudzās mājās par apkalpošanu tiek maksāts tikai 14.8 santīmi par kvadrātmetru un pašvaldība dotē māju pārvaldīšanu no budžeta, iedzīvotāji par izdevumiem īpaši nesatraucas”, - uzskata Irisa Simanoviča.
Savi plusi
Tajā pat laikā padomjlaiku sērijveida māju renovācija ar katru gadu kļūst aizvien aktuālāka. Un tas ir ne tikai tāpēc, ka tad, ja objektu neuztur, tā stāvoklis pasliktinās. Arī bankas kļuvušas izvēlīgākas attiecība uz kredītu izsniegšanu. Noteiktu sēriju paneļu māju iedzīvotājiem aizdevumi tiek izsniegti ar termiņa formulu 15+15 vai 20+20 gadi. Tas ir, pēc 15 vai 20 gadiem kreditors nodomājis vēlreiz novērtēt objektu, un, ja nekādi mājas renovācijas darbi nav veikti, tad var gaidīt procentu likmes paaugstināšanu vai pat lūgumu paātrināti atmaksāt nesamaksāto parāda summu.
Cits svarīgs apstāklis - renovāciju pieprasa pati tirgus situācija. Neprātīgais sērijveida dzīvokļu cenu kāpums kuru katru brīdi beigsies un, iespējams, mūs, tāpat kā Lietuvu un Igauniju, gaida neliels kritums. Šādā gadījumā renovācija ir iespēja ne tikai nepieļaut nekustamā īpašuma vērtības pazemināšanos, bet, tieši otrādi, ļauj vairot tā pievilcību. Pie kam, tas tiek panākts, ieguldot salīdzinoši nelielus līdzekļus. Tā, piemēram, 56 dzīvokļu mājas iedzīvotājiem Kuldīgā tā renovācija izmaksāja 90 000 latus jeb 1607 uz katru dzīvokli. Valmierā piecstāvu mājas atjaunošanai tika iztērēts 80 000 latu... Tā it kā nebūtu neprātīgi liela nauda.
Papildus bonuss
„Ļoti bieži mājas iedzīvotāji nespēj vienoties, bet, lai sāktu renovāciju, nepieciešama absolūti visu iedzīvotāju piekrišana”, - atzīmēja „m2” sarunu biedre. Lielākā daļa nepiekrīt tieši finansiālu apsvērumu dēļ. Mājokļu aģentūra izstrādāja un nosūtīja izskatīšanai Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai daudzdzīvokļu māju renovācijas veicināšanas programmas projektu. Dokumenta būtība ir tā, ka valsts no saviem līdzekļiem segs 20% dzīvojamo ēku atjaunošanas izdevumu (bet ne vairāk kā 40 latus uz kvadrātmetru).
Tiek plānots, ka jaunā programma sāks darboties sākot ar 2007. gada 1. janvāri. Ar šo pašu brīdi pieteikumus varēs iesniegt visi, kas vēlas tai pievienoties. Tiesa, laimīgie tiks izvēlēti konkursa kārtībā: budžeta mērķfinansējums 2007. gadam ierobežots ar aptuveni 2 miljoniem latu, tas ir, ja pretendentu būs daudz, visiem nepietiks.
„Vai visi varēs pretendēt uz valsts palīdzību?”, - šo jautājumu „m2” uzdeva Valsts aģentūras „Mājokļu aģentūra” Mājokļu attīstības departamenta direktora vietniecei Ivetai Puķītei. „Kritēriji ir minimāli, - viņa apgalvoja. – „Mājai jābūt celtai laikā no 1946. līdz 1995. gadam. Tai ir jābūt iedzīvotāju īpašumam. Piedevām, vairāk nekā 85% dzīvokļu īpašnieku nedrīkst būt komunālo maksājumu parādu”.
Pie svarīgiem momentiem ir jāpieskaita arī šāds: valsts ēkas renovācijas izdevumus segs, kā mēdz teikt, ar atpakaļejošu datumu. Tādejādi programmā iekļautajai mājai jānoformē bankā aizņēmums mājas renovācijai un tikai pēc tās pabeigšanas un, praksē nodrošinot 20% siltumenerģijas ekonomiju, var gaidīt, ka valsts dzēsīs daļu no paņemtā kredīta.
Praktiska palīdzība
Jau trešo gadu „Mājokļu aģentūra” kopā ar partneriem rīko dzīvojamo māju energoefektivitātes konkursus. To uzvarētājiem tā sedz 60-70% izdevumu, kas saistīti ar energoauditoru pieaicināšanu (pārbaude izmaksā 250-300 latus). Tie novērtē mājas kopējo stāvokli un norāda uz lielākajiem siltuma zudumu punktiem. Tiek iezīmēta darbu fronte, aprēķināts aptuvenais investīciju apjoms un tas, cik ilgā laika šīs investīcijas atmaksāsies. Bet pēc tam jau paši iedzīvotāji lemj: renovēt māju vai nē.
Vēl viena „Mājokļu aģentūras” programma, kuras nosaukums ir „Mērķa dotācijas”, ļauj uz renovācijas rēķina ietaupīt arī pašvaldībām. Tām valsts sedz 30% no māju remonta izdevumiem vai izdevumiem, kas saistīti ar dzīvokļu rindā esošajiem iedzīvotājiem nepieciešamo dzīvokļi iegādi.
Iespraudums
„Rīgas siltums” iesniedzis Rīgas Sabiedrisko pakalpojumu regulatoram priekšlikumu par apkures tarifu paaugstināšanu par 13,5%, sākot ar 2006. gada 1. oktobri.
Vidējais daudzstāvu mājas renovācijas izdevumu atmaksāšanās termiņš ir 20-25 gadi.
Ziņa publicēta sadarbībā ar www.varianti.lv