Saeima apstiprināja nekustamā īpašuma nodokļa palielināšanu
Saeima apstiprināja nekustamā īpašuma nodokļa palielināšanu
Saeima otrajā un galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā par nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), kas paredz no nākamā gada 1.janvāra dubultot nodokļa maksājumus. Finanšu ministrijas (FM) sagatavotais likumprojekts paredz palielināt nodokļa likmi dzīvojamām mājām, nosakot to no 0,2% līdz 0,6% atkarībā no dzīvojamās mājas vai dzīvokļa kadastrālās vērtības.
Nodoklis 0,2% no kadastrālās vērtības būs jāmaksā par īpašumu, kura kadastrālā vērtība nepārsniedz 40 000 latu. Līdz šim likme bija 0,1%. 0,4% likme būs jāmaksā par īpašumu, kura kadastrālās vērtības daļas pārsniedz 40 000 latu, bet nepārsniedz 75 000 latu. Līdz šim likme bija 0,2%. Savukārt 0,6% likmi piemēros īpašumiem, kuru kadastrālās vērtības pārsniegs 75 000 latu. Pašlaik šī likme ir 0,3%.
Izņēmums, kam nebūs jāmaksā šis nodoklis, būs smagās lauksaimniecības tehnikas garāžas.
Nodoklis būs jāmaksā par dzīvojamām mājām (to daļām) neatkarīgi no tā, vai tās ir vai nav sadalītas dzīvokļu īpašumos, nedzīvojamo ēku daļām, kuru funkcionālā izmantošana ir dzīvošana, un citām telpu grupām, kuru funkcionālā izmantošana ir saistīta ar dzīvošanu - garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām, ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai. Ņemot vērā, ka kadastra informācijas sistēmā reģistrēto dzīvojamo māju palīgēku skaits ir ļoti liels - 450 000 - un saskaņā ar Valsts zemes dienesta sniegto informāciju ir konstatēts, ka 2 200 no reģistrētajām palīgēkām vairs dabā neeksistē, ir nepieciešams pārejas periods, kura laikā nodokļa maksātājiem tiktu dota iespēja aktualizēt par savu nekustamo īpašumu kadastra informācijas sistēmā reģistrētos datus atbilstoši reālajai situācijai dabā. Šī iemesla dēļ likumprojekts paredz, ka dzīvojamo māju palīgēku aplikšana ar nodokli tiks sākta 2012.gada 1.janvārī.
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://www.varianti.lv/sakums/news?selected_date=21.12.2010