Bankas: drauds hipotekārajai kreditēšanai - nestabila juridiskā un biznesa vide
Nozare.lv, 2014. gada 28. marts
Nestabila juridiskā un biznesa vide - piedāvātais nolikto atslēgu princips, ātra maksātnespēja bez saistībām, kredītbiroja neesamība, kā arī vairākas populistiskas iniciatīvas - apdraud hipotekārās kreditēšanas nākotni, šodien konferencē «Kā attīstīsies nekustamā īpašuma tirgus Latvijā?» uzsvēra banku pārstāvji.
Jau patlaban galvenais šķērslis mājokļa iegādei ir 20% pirmās iemaksas trūkums - iedzīvotāji nevar veidot uzkrājumus, jo tērē tik, cik nopelna, norādīja SEB bankas valdes loceklis Kārlis Danēvičs.
«Ja tiks ieviestas plānotās likumdošanas izmaiņas, pirmā iemaksa var pieaugt līdz pat 40% un hipotekārie kredīti var kļūt nepieejami,» skaidroja Danēvičs.
Viņš uzsvēra, ka, graujot normālas hipotekārās kreditēšanas principus, populistisku priekšlikumu iesniedzējiem būtu jāpadomā, kādas ir alternatīvas. Danēvičs uzskata, ka, ieviešot likumdošanas izmaiņas, pirmās iemaksas sakrāšanai nepieciešamais laiks var pieaugt no tagadējiem sešiem līdz 13 un pat 20 gadiem.
Swedbank valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis uzsvēra, ka problēmas ar «sliktajiem» kredītiem un cilvēku maksātspēju nav tik lielas, lai, piedāvājot populistiskus risinājumus, sabojātu tautsaimniecības izaugsmi šajā sektorā.
«Hipotekārā kreditēšana nav pati būtiskākā banku biznesa sastāvdaļa. Varam kredītus arī neizsniegt, banku biznesam tas netraucē, tāpēc aicinātu nesabojāt aizņemšanās iespējas iedzīvotājiem,» sacīja Mančinskis.
Danēvičs piebilda, ka patlaban tirgū ir vērojama intereses palielināšanās par hipotekārajiem kredītiem mājsaimniecībām, piemēram, pēc Latvijas Komercbanku asociācijas datiem, jauno mājokļu kredītu darījumu apjoms 2013.gadā ir audzis par 26%.
Savukārt Latvijas Kredītņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Āboliņš uzsvēra, ka izmaiņas Maksātnespējas likumā ir nepieciešamas, lai risinātu problēmas ar sliktajiem kredītiem, kas esot 15% no visa kredītu apjoma. Tāpat Āboliņš uzsvēra, ka nolikto atslēgu princips neattiektos uz visiem izsniegtajiem kredītiem, bet tikai uz maksātnespējas gadījumiem.
Raksta pilno versiju var aplūkot: http://www.db.lv/finanses/bankas-drauds-hipotekarajai-kreditesanai-nestabila-juridiska-un-biznesa-vide-412583