BTA aicina parūpēties par īpašumu ugunsdrošību
«Apollo»
Izanalizējot statistikas datus par privātpersonām izmaksātajām apdrošināšanas atlīdzībām īpašuma apdrošināšanas veidā, apdrošināšanas sabiedrība «BTA Insurance Company» SE (turpmāk - BTA) secinājusi, ka 2013.gadā, salīdzinot ar 2012.gadu, vairāk nekā trīs reizes pieaudzis ugunsgrēku skaits tajos BTA klientu īpašumos, kuros nav bijušas uzstādītas ugunsdrošības signalizācijas sistēmas, portālu «Apollo» informēja SE «BTA Insurance Company» Sabiedrisko attiecību vadītāja Agnese Grīnberga.
Neraugoties uz to, ka ugunsnelaimju radītās sekas ir ievērojamas - nereti dzīvojamās mājas nodeg pilnībā, uguns, dūmi un tvana gāze nodara kaitējumu cilvēku veselībai un apdraud dzīvību, iedzīvotāji vēl arvien nepietiekamu uzmanību pievērš ugunsdrošības signalizāciju ierīkošanai savos mājokļos. Tikai 10 % no BTA īpašumu apdrošināšanas klientiem cenšas pasargāt savu īpašumu un sevi no ugunsnelaimēm, ierīkojot kādu no ugunsdrošības signalizācijas sistēmām.
Ievērojamais ugunsnelaimju skaits pērn būtiski palielinājis izmaksāto apdrošināšanas atlīdzību apjomu par ugunsgrēku rezultātā bojātajiem īpašumiem, tādējādi 2013. gadu var dēvēt par «uguns gadu». Pērn par uguns radītajiem bojājumiem privātpersonu īpašumiem BTA kopumā apdrošināšanas atlīdzībās izmaksāja 1,4 miljonus eiro, kas ir 2,3 reizes vairāk nekā 2012. gadā. BTA speciālisti secinājuši, ka ugunsnelaimes daudz biežāk skar un nodara lielāku kaitējumu privātpersonu īpašumiem, kuros nav bijušas uzstādītas ugunsdrošības signalizācijas sistēmas, proti, izmaksāto apdrošināšanas atlīdzību apjoms par ugunsgrēka rezultātā nodarītajiem bojājumiem šādiem privātpersonu mājokļiem pērn pieaudzis vairāk nekā trīs reizes.
Uguns risks ir visbīstamākais risks, kas apdraud ne tikai mājokli, bet arī tās iemītnieku dzīvību. Neraugoties uz lielo ugunsnelaimju skaitu un smagajām sekām, ko var radīt ugunsgrēks mājoklī, cilvēki vēl arvien nepietiekamu uzmanību pievērš mājokļa un savai drošībai. Vērtējot tendences īpašumu apdrošināšanā, BTA speciālisti atzīst, ka Latvijā diemžēl ugunsdrošības signalizācijas ierīču ierīkošana privātīpašumos - privātmājās un dzīvokļos - nav populāra. Tikai katrs desmitais cilvēks, kurš apdrošinājis savu mājokli, tajā ir ierīkojis kādu no ugunsdrošības signalizācijas iekārtām, proti, vai nu uzstādījis dūmu detektoru vai arī izmanto drošības kompāniju, kas operatīvi reaģē ugunsnelaimju gadījumos, pakalpojumus.
Renārs Duntavs, apdrošināšanas sabiedrības «BTA Insurance Company» SE Īpašumu apdrošināšanas produktu vadītājs: «Mūsu pieredze rāda, ka dūmu detektori ir efektīvs risinājums, pateicoties kuram cilvēki var izglābt savu un savu tuvinieku dzīvību, kā arī, savlaicīgi pamanot ugunsnelaimi, pasargāt īpašumu no daudz lielākiem ugunsgrēka radītajiem bojājumiem. Piemēram, pērn Ventspils novadā dūmu detektora radītais troksnis naktī savlaicīgi pamodināja kādas mājas iemītniekus un ļāva viņiem laicīgi pamest tikai pirms pieciem gadiem ekspluatācijā nodotu dzīvojamo ēku, kuras bēniņu telpā bija izcēlies ugunsgrēks. Cilvēki iepriekšējā vakarā bija kurinājuši kamīnu, un dūmvada izbūves tehnisko defektu dēļ naktī izcēlās ugunsgrēks, kā rezultātā ēkas otrais stāvs un jumts nodega pilnībā. Cilvēkiem aizvien maldīgi šķiet, ka dūmu detektori ir dārgi, un to uzstādīšana ir laikietilpīga, kaut gan dūmu detektoru izmaksas nav lielas, (vidēji dūmu detektors maksā ap 10 eiro) un to uzstādīšanai nepieciešamas tikai pāris minūtes. Protams, dūmu detektors nenodzēsīs ugunsgrēku, tomēr tas brīdinās saimniekus par ugunsnelaimi, sniedzot laiku pamest degošās telpas vai savlaicīgi apdzēst ugunsgrēku, tādējādi samazinot zaudējumu apmēru īpašumā. Lai veicinātu cilvēku atbildību pašiem par savu īpašumu, kā arī rūpējoties par klientu un viņu īpašumu drošību, BTA līdz maija beigām cilvēkiem, kuri apdrošinās savu īpašumu uz diviem gadiem, dāvinās dūmu detektoru un aicinās aprīkot ar detektoriem visu mājokli.»
Lielāko atlīdzību īpašumu apdrošināšanā par ugunsgrēka radītiem bojājumiem privātpersonu īpašumiem, 2013. gadā BTA izmaksāja par Siguldas novadā nodegušu privātmāju. Šīs ugunsnelaimes cēlonis bija īssavienojums elektroinstalācijā, un izmaksātās atlīdzības lielums bija 112 504 eiro.
Ugunsgrēka izcelšanās mājoklī ir īpaši bīstama, kad visi ir devušies gulēt, jo miegā cilvēks var nejust dūmu smaku un tādējādi var būt pakļauts nosmakšanai. Arī pērn veiktajā drošības kompānijas SIA «GRIFS AG» pētījumā secināts, ka vairāk nekā 40 % iedzīvotāju nakts laikā visvairāk uztrauc tieši nosmakšana dūmos vai saindēšanās ar tvana gāzi, ko izraisa ugunsgrēka izcelšanās.
Roberts Lukss SIA «GRIFS AG» Tehniskā departamenta direktors: «Īpašumu ir iespējams aprīkot ar autonomiem dūmu detektoriem, kas signalizē par ugunsgrēka izcelšanos, bet nav pieslēgti drošības kompānijas operatīvā vadības centra pultij. Tāpat īpašumu ir iespējams aprīkot ar dūmu detektoriem, kas gan signalizē par ugunsnelaimes izcelšanos, gan ziņo par notikušo drošības kompānijas operatīvās vadības centram. Šajā gadījumā drošības kompānijas darbinieki nekavējoties zvana īpašuma saimniekam un paralēli, nekavējoties uz notikuma vietu dodas operatīvās reaģēšanas grupa, kas, novērtējot situāciju, sazinās arī ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu. Jāņem vērā, ka, lai izcēlušās ugunsnelaimes gadījumā būtu iespējams brīdināt un pamodināt īpašuma saimniekus, autonomie dūmu detektori ir jāierīko tā, lai dūmu draudu gadījumā detektoru radīto trauksmes signālu būtu iespējams dzirdēt guļamistabā. Ja detektori netiek ievietoti visās telpās, tad jāizvēlas telpas, kas saista vairāku telpu grupu, piemēram, detektoru uzstāda dzīvojamā istabā, ja no tās ir ieejas uz pārējām istabām. Jāuzsver, ka dūmi ceļas augšup - sākotnēji koncentrējas griestu rajonā un tad pakāpeniski sāk piepildīt visu telpu. Lai dūmu detektors spētu brīdināt savlaicīgi un pilnībā pildītu savas funkcijas, jāpievērš uzmanība tam, lai detektoru neaizsedz mēbeles, piemēram, plauktu un skapju virsmas. Taču vislabāk dūmu detektoru uzstādīšanu uzticēt profesionāliem drošības ekspertiem. Turklāt nedrīkst aizmirst, ka būtu nepieciešams vismaz reizi trīs mēnešos arī pārbaudīt mājoklī ierīkotās ugunsdrošības signalizācijas sistēmas.»
Izceļoties ugunsgrēkam, cilvēkiem ir jābūt apdomīgiem un jāspēj objektīvi izvērtēt situācija, vai nav nekavējoties jāpamet ugunsnelaimes skartais mājoklis un jāsauc palīgā ugunsdzēsēji. Lai spētu prātīgi un pareizi rīkoties ugunsnelaimju gadījumos, BTA un SIA «GRIFS AG» aicina ņemt vērā vairākus drošības padomus.
BTA un SIA «GRIFS AG» padomi, kā rīkoties, ja mājoklī izcēlies ugunsgrēks:
1.Saglabājiet mieru, jo objektīvs situācijas novērtējums palielina iespēju izglābties no ugunsgrēka.
2.Ja tas ir iespējams, zvaniet uz ārkārtējo notikumu tālruni 112 un ziņojiet par ugunsgrēku Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam.
3.Aizsedziet degunu un muti ar mitru drānu. Mitrā drāna filtrēs dūmus un atvieglos elpošanu.
4.Dūmi sākotnēji ceļas uz augšu un koncentrējas pie griestiem, tāpēc pārvietojieties pa grīdu un mēģiniet atrast izeju no telpas.
5.Pirmkārt, domājiet par savu drošību un dzīvību! Nekavējiet laiku, glābjot vērtslietas!
6.Ugunsgrēka gadījumā izkļūšanai no mājas vienmēr izmantojiet kāpnes nevis liftu.
7.Atrodoties telpā un nespējot izkļūt no tās, meklējiet patvērumu pie loga un centieties radīt iespējami skaļāku troksni, lai piesaistītu uzmanību savai atrašanās vietai.
8.Nekādā gadījumā nemēģiniet lēkt ārā pa logu, ja atrodaties augstāk par pirmo stāvu.
Raksa pilno versiju var aplūkot: http://www.apollo.lv/zinas/bta-aicina-parupeties-par-ipasumu-ugunsdrosibu/648563