Politiķi: Nekustamā īpašuma nodoklis nav jāpaaugstina, bet jāpiemēro atšķirīgas likmes dažādiem īpašumiem
NOZARE.LV. Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) paaugstināšanu neapsver neviens no politiskajiem spēkiem. Tā vietā tiek piedāvāti vairāki varianti, kā diferencēt NĪN likmes, lai tās veicinātu nekustamā īpašuma tirgus attīstību, piemēram, paaugstināt NĪN likmi banku aktīvos esošajiem īpašumiem, neapsaimniekotajām ēkām, kā arī energoneefektīvām ēkām.
Par to šodien Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas rīkotajā diskusijā par politisko spēku piedāvājumu nekustamā īpašuma nozarei izteicās deviņu 11.Saeimas vēlēšanās kandidējošu partiju pārstāvji. Arvils Ašeradens (V) diskusijā uzsvēra, ka, lai gan NĪN ir piedzīvojis pieaugumu un šāda tendence varētu saglabāties arī nākotnē, tomēr patlaban ir Finanšu ministrijas vienošanās ar sociālajiem partneriem, ka trīs gadu laikā kopējā nodokļu masa nedrīkst pieaugt. "Mēs patlaban neizskatām iespēju paaugstināt NĪN, taču var runāt par diviem NĪN veidiem - viens ir zemei un otrs būvēm. Vidējā termiņā šīm nodokļu likmēm būtu jāizlīdzinās. Pārskatāmā nākotnē NĪN tiks regulēts ar būvniecības standartiem, jo virzāmies uz energoefektīvas būvniecības ieviešanu. Ilgtermiņā NĪN energoefektīvām mājām ir jābūt mazākam, bet energoneefektīvām mājām - augstākam," uzsvēra Ašeradens.
Dmitrijs Trofimovs (ZRP) atzīst, ka NĪN un pievienotās vērtības nodokļi ir tie, no kuriem nevar izvairīties. "Valstij nauda ir nepieciešama, tāpēc ar laiku NĪN būs pakāpeniski jāpaaugstina, tomēr tam jānotiek diferencēti," uzskata Trofimovs. Viņaprāt, tiem iedzīvotājiem, kuriem neliels dzīvoklis ir vienīgā mājvieta, NĪN ir jābūt mazākam. "Ir jāspēj konstatēt gadījumi, kad persona iegādājas, piemēram, 20 nelielus dzīvokļus un izmanto tos savai saimnieciskajai darbībai, maksādams zemāku NĪN par katru no dzīvokļiem. Ar šādiem gadījumiem ir jācīnās," piebilda Trofimovs.
Ainārs Šlesers (LPP/LC) diskusijā uzsvēra, ka ir kategoriski pret NĪN paaugstināšanu. "Nekustamā īpašuma tirgus ir jāatver ārvalstniekiem un būtu bezatbildīgi aplikt ar nodokli tos, kas te investē naudu, lai iegādātos īpašumus uzturēšanās atļauju saņemšanai," uzsvēra Šlesers.
Ivars Zariņš (SC) uzskata, ka pašreizējais NĪN modelis nav veiksmīgs un nestimulē nekustamo īpašumu nozares attīstību. "Ar augstāku NĪN ir jāapliek neizmantotie īpašumi, piemēram, tie īpašumi, kas nonākuši banku meitasuzņēmumu aktīvos un kurus bankas nelaiž atpakaļ tirgū, kā arī grausti, kuru Rīgā vien ir ap 450. Ar augstāku nodokli mēs varēsim piespiest bankas laist īpašumus tirgū, kā arī piespiest graustu īpašniekiem rīkoties ar savu īpašumu," uzsvēra Zariņš.
Andris Vilks (VL-TB/LNNK) uzskata, ka visiem nodokļiem jābūt prognozējamiem ilgtermiņā, tāpēc arī NĪN ir jānosaka termiņš, kurā to nedrīkst mainīt. "Tie varētu būt 3-5 gadi, bet labāk desmit. Arī pašreizējā maksimālā likme 1,5% ir pietiekami augsta. Jāsaglabā atlaides un pazeminātās nodokļa likmes dzīvojamajām platībām, nedrīkst celt NĪN ražošanai nepieciešamajām ēkām, bet nedzīvojamajam nekustamajam īpašumam, kuš netiek saimnieciski izmantots, NĪN ir jāpaaugstina," uzskata Vilks.
Maija Stefane (KDS) uzsvēra, ka NĪN likmēm ir jābūt progresīvām - par vērtīgāku īpašumu jāmaksā augstāka nodokļa likme. Arī Latvijas Sociāldemokrātiskās strādnieku partijas pārstāvis Aivars Timofejevs uzskata, ka NĪN jāpiemēro progresīvi - jo vairāk cilvēku konkrētajā mājoklī dzīvo, jo zemāka nodokļa likme piemērojama.
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://www.varianti.lv/sakums/news?selected_date=13.09.2011