Peļņa uz kreditoru rēķina
Peļņa uz kreditoru rēķina
Katrīna Iļjinska, Db
10.02.2010
Viens no kādreiz lielākajiem būvniekiem – SIA Mūsu māja – ir uz bankrota robežas, tomēr īstenojot ārpustiesas tiesisko aizsardzību, pēc diviem gadiem būs pelnošs.
Pirms diviem gadiem, 2007. gadā, SIA Mūsu māja strādāja ar 19.68 miljonu latu apgrozījumu un pusmiljona latu peļņu. 2008. gadā apgrozījums samazinājās 9 reizes, bija vien 2.19 miljoni latu un uzņēmums iedzīvojās 717 tūkstošu latu zaudējumos, liecina Lursoft informācija. Pērn SIA Mūsu māja maksātnespēja tika pieteikta piecas reizes un to darījuši uzņēmuma kreditori. Tiesa uzņēmuma maksātnespēju neatzina. Gada beigās uzņēmums nolēma īstenot Ārpustiesas tiesiskās aizsardzības procesu (ĀTAP), kurš draud pārvērsties par peļņas gūšanas mehānismu. Pats SIA Mūsu māja nekādus komentārus par situāciju nesniedza.
Likums paredz, ka uzņēmums, kurš vēlas īsteno ĀTAP, var lūgt kreditoriem «nākt pretī» un samazināt parādu summas, neiekasēt līgumsodus vai rīkoties, kā lūdz parādnieks. SIA Mūsu māja, kā «lūgumu» izvirzīja prasību samazināt par 80 % parādu summas, kurām ir iestājies termiņš vai iestāsies ĀTAP laikā. Parādu samazinājums ir ļoti liels, tomēr uzņēmumam izdevies savākt nepieciešamos «piekrišanas parakstus», apejot nodrošināto kreditoru – banku.
SIA Mūsu māja ir parādā arī nodokļu maksājumus Valsts ieņēmumu dienestam (VID) 118.9 tūkstošus latu. Tas nozīmē, ka pēc ĀTAP īstenošanas, VID nodokļos no uzņēmuma vairs nesaņems 118.9 tūkstošus, bet tikai 23.78 tūkstošus latu.
ĀTAP plānam ir pievienota naudas plūsmas prognoze tiesiskās aizsardzības procesam, proti, diviem gadiem. Tas liecina, divu gadu laikā uzņēmuma peļņa būs 1.626 miljoni latu – tiks segti iepriekšējā gada zaudējumi 717 tūkstošu latu apmērā un nopelnīti vēl 908.9 tūkstoši latu. Faktiski sanāk, ka peļņa būs radusies uz kreditoru rēķina, jo tiem nāksies atteikties no 80 % parādu summas.
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://www.db.lv/a/2010/02/10/Pelna_uz_kreditoru_rekina