Nevarēja nebūvēt
Jau 2011. gada rudenī Rīgas Ķengaraga mikrorajonā parādīsies 64 jauni dzīvokļi - plānots, ka ekspluatācijā tiks nodots projekts Eglaines nams. Kā žurnāla «m2» un portāla varianti.lv korespondentam pastāstīja šī projekta pasūtītājs Nikolajs Jenšins, dzīvokļi mājokļu tirgū atkarībā no apdares tiks piedāvāti par 800 līdz 1 000 eiro/m2.
Nikolajs Jenšins projektu attīstīšanas tirgū nav iesācējs. Viņš jau ir realizējis divus jaunos projektus. Pirmais bija dzīvojama mājā Augusta Deglava ielā 7, bet otrais – desmit stāvu dzīvojamās mājas projekts Lubānas ielā. Un, lūk, tagad kopš pagājušā gada vidus viņš nodarbojas ar jauna dzīvojamā projekta attīstīšanu Eglaines ielā 20. Četrstāvu ēka jau ir celtniecības darbu beigu stadijā, bet pirmajos stāvos jau tiek stikloti logi. «Galvenais iemesls, kāpēc pie mājas būvēšanas mēs ķērāmies tieši pagājušajā gadā, slēpjas ne tikai mūsu optimistiskajā tirgus uztverē. Viss ir daudz prozaiskāk. Šo 5 000 m2 lielo gruntsgabalu mēs nopirkām 2006. gadā. Projekta saskaņošana vilkās gandrīz divus gadus. Taču 2008. gadā, kad beidzot tika uzlikts sarkanais zīmogs, kas ļauj uzsākt celtniecības darbus, tirgu jau plosīja krīze. Nācās ieturēt pauzi. 2010. gads bija pēdējais termiņš, kad mums bija jāsāk celtniecība, jo darbu uzsākšanas atļaujas termiņš ir tikai divi gadi. Ja šajā laikā mēs neuzsāktu darbus, tad nāktos no jauna kārtot visas atļaujas», pastāstīja Nikolajs Jenšins un turpat piezīmēja, ka galu galā viss iegriezās tā, kā labāk nemaz nevarēja vēlēties.
Šo divu gadu laikā divi iepriekšējie projekti tika veiksmīgi pārdoti vai izīrēti. Tā kā kredītsaistību viņam nebija, tad parādījās arī brīvi līdzekļi. Otrs moments bija tas, ka pagājušajā gadā bija ļoti labas būvmateriālu cenas. Tas ļāva ekonomiskās klases projektā izmantot dažas, kā mēdz teikt, ekstras. «Piemēram, mēs izmantojām trīskameru stikla paketes, kas tagad maksāja pat lētāk nekā agrāk divkameru stikla paketes. Salīdzinot ar laiku pirms trīs-četriem gadiem, viens pats logu iepirkums vien mums izmaksāja par 30-40% lētāk», par objekta tāmes aprēķinu smalkumiem stāsta projekta Eglaines nams pasūtītājs.
Vēl viena pozīcija, kas ļauj pazemināt celtniecības pašizmaksu, ir darbaspēka izmaksas. Salīdzinot ar «treknajiem» gadiem, ekonomija pēc mūsu sarunas biedra vārdiem ir 50-60%. Šeit ir vērts pastāstīt par oriģinālo apakšuzņēmēju piesaistīšanas un stimulēšanas shēmu. «Savos projektos apakšuzņēmējus mēs padarām par mūsu partneriem, tas ir, dodam celtniecības kompāniju īpašniekiem daļu kompānijā, kas ir projekta pasūtītājs. Tādejādi peļņu viņi saņem nevis no pašas celtniecības, bet gan no konkrēta objekta pārdošanas vai izīrēšanas. Viņi ir ieinteresēti, lai galarezultāts būtu pievilcīgs un lai pašizmaksa būtu taisnīga. Tādēļ katrs celtniecībā iztērētais lats ir pamatots», paskaidro Nikolajs Jenšins.
Kopā ar kredītsaistību neesamību tas ļauj projekta Eglaines nams īpašniekiem panākt zemu celtniecības darbu pašizmaksu. Tas savukārt atspoguļojas dzīvokļu pārdošanas cenā. Pašreizējais orientieris atkarībā no dzīvokļa apdares ir 800 līdz 1 000 eiro/m2, bez tam, attīstītājs izskata arī iespēju daļu dzīvokļu izīrēt tāpat vai arī ar izpirkuma tiesībām.
Projekta Eglaines nams tehniskie parametri ir šādi: četri stāvi, četras kāpņu telpas, katrā kāpņu telpā pa 16 dzīvokļiem. To platība ir no 40 līdz 75 m2. Ēkas karkasu veido dzelzsbetona konstrukcijas, bet ārsienām ir izmantoti bloki. Pazemes autostāvvietā ir paredzēta vieta 50 automašīnām un vēl 30 vietas paredzētas stāvvietā pie ielas. Teritorijā plānots ierīkot bērnu rotaļu laukumu. Ēka būs aprīkota ar autonomu gāzes katlumāju. Orientējošā maksa par apkalpošanu ir 50 santīmi par kvadrātmetru.
«Vai jūs nemulsina, ka turpat netālu no jūsu projekta stāv tukša jaunceltne?» pavaicājām mūsu sarunas biedram. «Nē, nemulsina. To māju jau ir pārņēmusi banka, un arī cenas tur būs augstākas, nekā mūsu projektā. Mums nav problēmu ar dzīvokļu pārdošanu un, bez tam, mūsu piedāvāto cenu diez vai kāds varēs atkārtot», sacīja projekta Eglaines nams pasūtītājs Nikolajs Jenšins, pieliekot sarunai punktu.
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://www.varianti.lv/sakums/articles/show/1895