Iekrīt naudas atmazgātāji, ar kuriem «sadarbojās» Latvenergo un Latvijas Gāze
Iekrīt naudas atmazgātāji, ar kuriem «sadarbojās» Latvenergo un Latvijas Gāze
Agnese Margēviča, Guna Gleizde
02.07.2010
Ceturdien Valsts ieņēmumu dienesta Finanšu policijas pārvalde apturējusi noziedzīgā gupējuma darbību, kura «klienti» ir arī valsts uzņēmums a/s Latvenergo un vienīgais gāzes apgādes uzņēmums Latvijā a/s Latvijas Gāze, liecina DB rīcībā esoša informācija.
Grupējums nodarbojies ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Par tā atmazgātas naudas apjomu pagaidām informācijas nav, tomēr Latvijas Gāze un Latvenergo, iespējams, izmantojuši shēmu pat vairāku miljonu latu atmazgāsanai.
Iespējams, shēmā iesaistīts arī būvniecības uzņēmums SZMA Būve. Šī kompānija pēdējo gadu laikā saņēmusi daudzus vērienīgus pasūtījumus kā no Latvijas Gāzes, tā no Latvenergo. Būvfirma, piemēram, 2006. gadā rekonstruējusi Latvijas Gāzes vēsturiskās gāzes rezervuāra ēku Vagonu ielā, Rīgā, kas ir šī uzņēmuma «seja». Uzņēmuma SZMA Būve mājaslapā atrodama informācija par gandrīz 70 dažādiem līgumiem ar Latvijas Gāzi, daudzi attiecas uz darbiem Inčukalna pazemes gāzes krātuvē.
SZMA Būve pēdējos gados bijis daudz pasūtījumu no Latvenergo. Starp dažiem dārgākajiem minami, piemēram, 2008. gadā slēgts viens 240 tūkst. Ls un vēl viens 121 tūkst. Ls vērts būvniecības līgums, liecina Latvenergo mājaslapā atrodamā informācija.
Uzņēmuma SZMA Rīga vienīgais valdes loceklis ir Aleksejs Zagarskihs, kas ir arī kompānijas lielākais īpašnieks. Kā liecina Lursoft dati, viņam pieder 88% šīs firmas kapitāldaļu. Tās 10% īpašniece ir Žanna Kirjanova, bet 3% pieder Vladimiram Ivanovam. Šī būvniecības uzņēmuma pamatkapitāls 300 tūkst. Ls.
Tas reģistrēts 1996. gadā, pērn tam pievienota daļa SIA SZMA Būve, bet šis uzņēmums atkal nodalīts šī gada martā. SZMA Būve lielākais īpašnieks ir jau minētais A.Zagarskihs, kam pieder 85% ta daļu, bet Ž.Kirjanovai, V.Ivanovam un Viktoram Jeļisejevam pieder katram pa 5% firmas kapitaldaļu.
Ceturtdien līdz vēlai pēcpusdienai nevienu personu Finanšu policija nebija aizturējusi, tomēr tai ir vairāki aizdomās turamie.
Šobrīd zināmā informācija ļauj izvirzīt divas versijas - pirmā saistīta ar naudas atmazgāšanas shēmu, kuras mērķis bijis izvairīšanās no nodokļu nomaksas, otrā saistīta ar, iespējamu, pasūtījuma izmaksu mākslīgu sadārdzināšanu, lai starpību izmantotu amatpersonu korumpēšanai.
Fakts, ka izmeklēšanu veic Finanšu policija ļauj pieņemt, ka apturētais organizētais grupējums «palīdzējis» saviem klientiem izvairīties no nodokļu nomaksas, jo tiešī ar šāda veida noziegumu apkarošanu nodarbojas Finanšu policijas pārvalde. Finanšu policijas vadība iepriekš atzinusi, ka šādās naudas atmazgāsanas shēmās nereti tiek iegūta skaidra nauda aplokšņu algām un kukuļiem. Proti, nauda, ko nav iespējams vienkārši izņemot no kompānijas konta vai kases, tiek samaksāta par nesaņemtiem vai daļēji saņemtiem pakalpojumiem, tālāk nauda fiktīvu darījumu rezultātā ceļo no viena fiktīva vai īsta uzņēmuma uz otru, līdz tās ceļš kļūst neizsekojams un tā tiek izņemta no kāda konta Latvijā vai tuvējās ārzemēs.
Tādējādi kompānija iegūst skaidru naudu nedeklarētu darījumu veikšanai un izvairās no nodokļu nomaksas par attiecīgo summu.
Iepriekš skandālos, kuros bijuši iesaistīti valsts vai pašvaldību uzņēmumi un privātuzņēmumi, kas veikuši to pasūtījumus, naudas atmazgāšanas iemesls bijis arī cits. Proti, pasūtījumus uzņēmums veic par paaugstinātām tāmēm, bet starpība ir maksa atbildīgajām amatpersonām par uzvaru iepirkumā.
Vairākkārt vēstīts, ka Latvenergo vārds saistībā ar naudas atmazgāšanu pēdējo nedēļu laika jau izskanējis. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs vairāk nekā 30 kratīšanās saistībā ar Latvenergo lietu kopumā izņēmis naudas līdzekļus pāri par ceturtdaļmiljonu eiro apmērā. Aizturēts tika Latvenergo vadītājs Kārlis Miķelsons un vēl četras Latvenergo amatpersonas, kā arī divas privātpersonas par iespējamu kukuļņemšanu un naudas atmazgāšanu.
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://db.lv/r/474-visas-zinas/225365-iekrit-naudas-atmazgataji-ar-kuriem-sadarbojas-latvenergo-un-latvijas-gaze