+371 67114284

Rudens rezultāti uzlabo omu0

Rudens rezultāti uzlabo omu

Aija Āboliņa, kompānijas Ober Haus Real Estate Latvia valdes priekšsēdētāja:

Rudenī Rīgā tika fiksēts būtisks darījumu skaita pieaugums. Kompānijai „Ober Haus Real Estate” aizvadītais gads ir vainagojies ar jauno dzīvokļu pirkšanas pārdošanas darījumu apgrozījuma pieaugumu.


− Pagājušais rudens mūsu noskaņojumu nav sagandējis: 2015.gadā nekustamo īpašumu darījumu skaits Rīgā, salīdzinot ar gada sākumu, ir palielinājies. 2015.gada pirmajā ceturksnī galvaspilsētā katru mēnesi reģistrēti apmēram 1000 darījumu, rudenī – vairāk nekā 1200 (vidēji), septembrī reģistrēto darījumu skaits pārsniedza 1300. Salīdzinot, kāds atbilstoši statistikai šis rādītājs bija pagājušajā gadā un ir šogad, konstatējams, ka Rīgā notikušo darījumu skaits ir apmēram par 10 − 15% mazāks. To atspoguļo kompāniju, protams, arī Ober-Haus, veikto nekustamo īpašumu darījumu apgrozījums. Tā apmērs ir atkarīgs no segmenta, kurā konkrētā kompānija galvenokārt darbojas. Tāda ir pašreizējā reālā situācija. Daļēji šī situācija ir sekas, kas radās, ārvalstniekiem aizejot no nekustamā īpašuma tirgus Latvijā.


Šajā gadā Ober-Haus ir mazāk darījumu sekundārajā tirgū, toties apmēram par 25% palielinājies to darījumu skaits, kurus pircēji sadarbībā ar mūsu speciālistiem veikuši, iegādājoties jaunos dzīvokļus Rīgas mikrorajonos. Tiesa, arī šajā tirgū darbojoties, darbs bijis viļņveidīgi veiksmīgs, gada sākums bija pat patiesi dramatisks. „Atstāto atslēgu” princips bija demoralizējis un sajaucis tirgu. Mēģinājām atrast risinājumu. Izkustēšanās no „nāves punkta” sākās tikai pēc tam, kad bankas bija nedaudz mīkstinājušas hipotekāro kredītu izsniegšanas noteikumus. Tomēr pirmajā pusgadā, lai piesaistītu pircēju interesi un tiktu slēgti darījumi, apbūvētājiem bija jābūt ļoti elastīgiem. Viņi gan pazemināja cenas, gan piešķīra dažādus bonusus, piemēram piedāvāja 50% lielu atlaidi automašīnu novietošanai.


Tagad kompāniju pārskatos par nekustamo īpašumu tirgu ir rakstīts par to, ka gada laikā cenas jaunajos projektos ir kļuvušas zemākas par 10%. Manuprāt, teiktais vairāk attiecas uz 2015.gada sākumu. Galvaspilsētas mikrorajonos jauno dzīvokļu segmentā piedāvājums ir samērā līdzsvarots, tajā neesmu ievērojusi kādas īpašas, jaunas korekcijas. Sarunu laikā ar klientiem apbūvētāji, kuriem ir pārdošanas plāns, var piekāpties 5 − 7% apmērā. Tie ir izņēmuma gadījumi, kad jauno projektu īpašnieki nepiekāpjas ne par matu, lai arī viņiem darījumu skaits nav īpaši liels.


Gribu izcelt savu spilgtāko iespaidu šajā gadā – tā saukto dzīvokļu „nakts izpārdošanu” galvaspilsētas kompleksā Māras dārzi. Dzīvokļu pārdošana notika piecas stundas, tika parakstīti 18 rezervācijas līgumi, no tiem 15 vēlāk rezultējās darījumā. Dzīvokļu pircēji pārsvarā bija vietējie, tikai viens bija nerezidents. Iegādāto dzīvokļu cenas bija robežās no 90 000 par divistabu dzīvokli (bez pilnās apdares) līdz pat 250 000 eiro un vairāk. Tas apstiprina, ka vietējiem iedzīvotājiem ir finanšu līdzekļi, viņi gaida labu piedāvājumu un pieņemamas cenas, kas ieinteresē. Cenu atlaide pārvēršas par sava veida motivatoru. Bet tā tas ir tikai tad, ja piedāvājums tiešām ir labs. Citkārt dzīvokļu „nakts izpārdošanas” rezultāts var būt neapmierinošs, kā tas arī notika vienā citā projektā Rīgā.


Nekustamā īpašuma kompānijai Ober-Haus ir filiāles Liepājā, Ventspilī, Valmierā, Jelgavā un Talsos. Liepājā un Ventspilī dzīvokļu pircēju skaits šajā gadā ir samazinājies, Valmierā pieprasījums pēc dzīvokļiem ir labs, bet diemžēl pietrūkst labu piedāvājumu. Talsos gada laikā pieprasījums un piedāvājums bija līdzsvarā, nosacīti, protams. Jelgavā dzīvokļu tirdzniecība ritēja labi, to pozitīvi ietekmē Rīgas tuvums.


Raksturojot projektus Rīgā, var teikt, ka nostiprinās jauna tendence − dzīvokļu platības optimizācija. Pircēji to ievēro un pozitīvi novērtē. Dzīvokļu platību optimizācija ļauj noteikt mazāku pirkuma kopsummu. Veiksmīga darījuma galvenais priekšnoteikums ir piedāvātā cena. Ja tā atbilst lielākās daļas potenciālo pircēju maksātspējai (kādā no nekustamā īpašuma segmentiem), viss norit kā pa diedziņu. Piemēram, privātmājas Rīgā un tās apkaimē tiek pārdotas, ja to cena ir ap 150 000 eiro. Darījumus, kas pārsniedz 200 000 eiro, mēs fiksējam reti. Analoga situācija ir saskatāma arī zemesgrāmatas statistikā.


Kāda ir prognoze nekustamo īpašumu tirgum Latvijā 2016.gadā? Ļoti pozitīvu jaunumu šajā gadā, līdzīgi kā iepriekšējā, ir nedaudz. Ir ideja ieviest praksi, ka visi darījumi ar nekustamo īpašumu ir jāreģistrē notariāli. Kaimiņu valstis šo jaunieviesumu ir jau akceptējuši. Kompānija Ober-Haus, darbojoties daudzus gadus nekustamo īpašumu tirgū Latvijā, jau ir pieradusi, ka politiķi, nemitīgi mainot spēles noteikumus, ietekmē mierīgu darba procesu. Nav jau izejas, jaunās prasības ievērosim. Cenas? Domāju, ka tās visos Latvijas reģionālajos centros būs daudz maz izlīdzinātas. Rīgas mikrorajonos pieaugums 2 − 5% apmērā gadā ir absolūti labs rādītājs. Esot tagadējo tipveida dzīvokļu viena kvadrātmetra cenu fonam, minētais cenu pieaugums ir gandrīz nepamanāms. Korekcija jāveic tajos segmentos, kur finanšu ieguldījumi bija veikti, orientējoties uz ārzemniekiem. Lūk, šajos segmentos ir jāizmanto atlaides.

Raksta pilno versiju var aplūkot: http://www.varianti.lv/lv/articles/2815
Search