+371 67114284

Piedāvās 0.2% lielu mājokļa nodokļa likmi

www.db.lv
Piedāvās 0.2% lielu mājokļa nodokļa likmi
Madara Fridrihsone, Db
08.09.2009

Valdība pēc ilgām diskusijām par Finanšu ministrijas piedāvātajiem mājokļa nodokļa variantiem nolēma atbalstīt variantu, kas paredz visiem mājokļiem piemērot vienotu nodokļa likmi 0.2% apmērā no kadastrālās vērtības.

Piedāvājums tiks virzīts izskatīšanai Saeimā pat neskatoties uz to, ka pret mājokļa nodokļa ieviešanu kategoriski iebilda Tautas partijas ministri, kas balsoja pret.

Kopumā Finanšu ministrija piedāvā trīs iespējamos variantus. Par valdības izvēlēto variantu, kas tiks ieviests no 2010. gada 1. janvāra, vēl notiks diskusijas arī Saeimā.

Pirmais Finanšu ministrijas variants paredz nekustamā īpašuma nodokļa likmi palielināt līdz 1.5 % no īpašumu kadastrālās vērtības, vienlaikus nosakot ar nodokli neapliekamo minimumu 50 kvadrātmetru apmērā dzīvokļiem un 100 kvadrātmetru apmērā individuālajām dzīvojamām mājām.

Otrais variants paredz, ka īpašuma nodokļa likme tiek paaugstināta no pašreizējā 1 % līdz 1.5 % no īpašuma kadastrālās vērtības, bet ar nodokli neapliekamais minimums ir atkarīgs no mājoklī dzīvojošo cilvēku skaita. Šajā variantā ar nodokli neapliekamais minimums dzīvokļiem būtu 25 kvadrātmetri uz cilvēku, bet individuālajām dzīvojamajām mājām – 50 kvadrātmetri uz cilvēku.

Trešais variants, kas guvis valdības atbalstu, paredz nenoteikt ar nodokli neapliekamo minimumu, bet gan samazināt nekustamā īpašuma nodokļa likmi mājokļiem līdz 0.2 % no īpašumu kadastrālās vērtības.

Finanšu ministrijas valsts sekretārs Dāvids Tauriņš valdības sēdē skaidroja, ka, pēc ministrijas aplēsēm, īstenojot 1. variantu, nodokļa slogs uz 65 m2 dzīvokli Rīgā būtu 150 lati gadā, pēc 2. varianta tas varētu sasniegt pat 300 latus, bet, piemērojot vienoto likmi, maksājums būtu ap 56 latiem gadā.

Paredzamais nodokļa ieņēmumu pieaugums pie 0.2% likmes ir 13 miljoni latu. Db.lv jau vēstīja, ka ar iepriekšējiem nodokļa variantiem tika lēsts iekasēt 40-70 miljonus latu. Jau vairākkārt vēstīts, ka mājokļu nodokļa ieviešanu Latvijas valdība ir apsolījusi Starptautiskajam Valūtas fondam un Eiropas Komisijai.


Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://www.db.lv/a/2009/09/08/Piedavas_0_2_lielu_majok2


Search