Komercbanku asociācija: Priekšlikums mājokļu kreditēšanā ieviest «atstāto atslēgu principu» rada daudz risku
LETA
Neatkarīgo deputātu jeb tā sauktās Olšteina grupas likumdošanas iniciatīva, kas paredz Latvijā ieviest «atstāto atslēgu principu» jeb iespēju dzēst kredītu, atdodot bankai ieķīlāto īpašumu, rada daudz risku, biznesa portālam «Nozare.lv» norādīja Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāve Baiba Melnace.
Viņa norādīja, ka Latvijā jau patlaban likumi neaizliedz šādus kredītus un atsevišķas bankas, piemēram, AS «Citadele banka», šādu pakalpojumu kredītu tirgū piedāvā.
«Ja ar deputātu priekšlikumiem tiek domāts ieviest šo principu kā obligātu nosacījumu, tad paralēli bažām par valsts direktīvu iejaukšanos ekonomikā Komercbanku asociācija norāda uz vairākiem nozīmīgiem riskiem un iespējamām negatīvām sekām - šāds nosacījums samazinās kredītu pieejamību, īpaši jaunajām ģimenēm -, lai garantētu piesaistīto depozītu līdzekļu drošumu, bankām būs jānodrošinās pret papildu riskiem un jāievieš aptuveni 30% pirmā iemaksa kredītiem, kas ir augsts slieksnis potenciālajiem kredītņēmējiem,» sacīja Melnace.
Viņa arī norādīja, ka tādējādi tiks sadārdzināti kredīti, nekustamā īpašuma tirgus ilgāku laiku būs iesaldēts, jo nebūs banku piedāvātu kredītresursu aprites atjaunošanai.
«Katra mājokļa būvniecība vai atjaunošana ir ieguldījums Latvijas ekonomikā arī caur būvniecības nozari, tādējādi, bremzējoties mājokļu kreditēšanai, tiek samazināta ekonomikas izaugsme,» uzsvēra Melnace.
Jau ziņots, ka neatkarīgo deputātu jeb tā sauktā Olšteina grupa strādā pie likumdošanas iniciatīvas, kas paredz Latvijā ieviest «atstāto atslēgu principu» jeb iespēju dzēst kredītu, atdodot bankai ieķīlāto īpašumu, aģentūru LETA informēja neatkarīgo deputātu pārstāve Ginta Šveicere.
«Viens no mūsu politiskajiem mērķiem ir cīnīties par to, lai Latvijā tiktu ieviests šāds «atstāto atslēgu princips», kas darbojas ļoti daudzās pasaules valstīs, bet Latvijā nedz likumdošanā, nedz praksē nav nostiprinājies. Atsevišķas bankas to piedāvā kā pakalpojumu, tomēr kopumā tas nerisina jautājumu pēc būtības,» izteicies neatkarīgais deputāts Viktors Valainis.
Šobrīd Latvijā iedzīvotāji, pat atdodot ieķīlāto nekustamo īpašumu, arvien var būt bankām parādā. »«Atstāto atslēgu princips» Latvijā bija jāievieš jau no banku sistēmas attīstības pirmsākumiem. Tādējādi tiktu disciplinētas gan bankas, gan kredītņēmēji. Tieši šī principa iztrūkums lielā mērā veicināja neapdomīgo kreditēšanas bumu Latvijā,» uzskata deputāts.
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://www.apollo.lv/portal/ipasums/articles/265177