+371 67114284

TOP10 lielākie komercīpašumu darījumi Latvijā

TOP10 lielākie komercīpašumu darījumi Latvijā
Investīcijas nekustamā īpašuma darījumos Latvijā 2022.gadā sasniedza 312 miljonus eiro, 59% no šī apjoma veidoja ieguldījumi desmit lielākajos aizvadītā gada darījumos.
Par lielāko nekustamā īpašuma darījumu Latvijā pērn atzīta biroja ēkas Place Eleven pārdošana, ko lietuviešu uzņēmums Hanner 2022. gadā par 53 miljoniem eiro nodevis zviedru kompānijas East Capital Real Estate rokās, liecina nekustamo īpašumu kompānijas Colliers apkopotie dati.
Otrajā vietā ierindojas tirdzniecības centra (TC) Damme darījums, bet trešajā vietā - nekustamā īpašuma pārdošana Stirnu ielā 26, Rīgā.
Anžela Koļesņikova, Colliers Investīciju departamenta vadītāja norāda, ka pērn vislielākās investīcijas veiktas tirdzniecības platībās un biroju segmentā, taču liels pieprasījums saglabājās arī pēc industriālajām telpām. Tāpat A.Koļesņikova atzīmē, ka straujš dzīvokļu cenu kāpums un augstākas procentu likmes samazināja mājokļu pieejamību, izraisot pastiprinātu investoru interesi par profesionālo īres tirgu. Līdzīgas pieprasījuma tendences eksperte tirgū paredz arī šogad.
Tirgus pierimst
Kopējais investīciju apjoms komercīpašumos Latvijā 2021. gadā sasniedza 665 miljonus eiro, kas bija divas reizes augstāks rādītājs, nekā vidēji citos gados, taču pērn tirgus atkal atgriezās ierastajā līmenī, atzīmē A.Koļesņikova. “2021. gada rekords lielā mērā skaidrojams ar faktu, ka pandēmijas pirmajā gadā, daudzi lēmumi un darījumi aizkavējās, kā rezultātā tie tika pabeigti vēlāk, 2021. gadā dubultojot apjomus. Neskatoties uz vairākiem ārējiem faktoriem, kas, sākot ar 2022. gada februāri radīja turbulenci arī nekustamo īpašumu tirgū, šobrīd investoriem ir skaidrs redzējums par ieguldījumu stratēģiju arī šādos tirgus apstākļos. Attiecīgi kopējā darījumu summa 2022. gadā nenokrita zem Latvijai ierastā līmeņa, bet arī nepārsteidza ar 2021. gadam līdzīgiem rekordiem,” skaidro A.Koļesņikova, uzsverot, ka lielākie investori, tāpat kā citus gadus, arī pērn nākuši no Igaunijas, Lietuvas un Skandināvijas.
Līdzīgi kā citus gadus, lielākais investīciju apjoms jeb 40% nāk no ieguldījumiem tirdzniecības platībās, stāsta A.Koļesņikova. “Šāda tipa nekustamie īpašumi vienmēr ir bijuši pieprasīti, jo investori to uzskata par drošu pirkumu, sevišķi, ja ēkas enkurnomnieks ir kāds no lielajiem pārtikas tirgotājiem. Šādi objekti šobrīd investoriem spēj nodrošināt peļņu, tāpēc arī šogad, visticamāk, novērosim, ka tirdzniecības telpas būs vienas no pieprasītākajām pirkšanas un pārdošanas darījumos. Tajā pašā laikā jāatzīmē, ka globāli tirdzniecības platības nav iecienītākais ieguldījumu segments, jo prioritāri uzņēmēji tomēr labprātāk izvēlas ieguldīt industriālajās telpās vai birojos, sevišķi, ja tie atrodas labās lokācijās un tiem ir spēcīgi nomnieki. Baltijas investori nav izņēmums, esmu pārliecināta, ja šādi objekti būtu pieejamāki, tops izskatītos citādi - šobrīd to, kādi darījumi tiek veikti, vairāk nosaka piedāvājums, nevis pieprasījums,” teica A.Koļesņikova.
Raksta pilno versiju var aplūkot: https://www.db.lv/zinas/top10-lielakie-komercipasumu-darijumi-latvija-510374
Meklēšana