+371 67114284

Papildināta - JRT būvnieks prasot naudu par jau apmaksātiem rēķiniem

Papildināta - JRT būvnieks prasot naudu par jau apmaksātiem rēķiniem
Ņemot vērā Jaunā Rīgas teātra (JRT) projekta būvnieka – pilnsabiedrības “SBSC” (“Skonto Būve” un “Skonto Construction”) – pieprasīto papildu avansu 2,4 miljonu eiro apmērā būvniecības turpināšanai, VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) pieprasīja būvniekam iesniegt sarakstu ar pamatojumu par avansa nepieciešamību.
VNĪ ārkārtas Padomes sēdē valde informēja par secinājumiem, tostarp, ka sarakstā iekļauti materiāli 1,088 miljonu eiro apmērā, par kuriem būvniekam apmaksa ir veikta jau jūnijā. Šādi rīkojoties, būvnieks, iespējams, mēģina nepamatoti iegūt valsts budžeta līdzekļus, reizē negodprātīgi rīkojoties pret darbiniekiem, teātra saimi un sabiedrību.
Identificējot augstāk minētos apstākļus, VNĪ padome uzdeva valdei nekavējoties tikties ar būvnieku, lai novērstu konstatēto, kā arī turpmāk nepieļaut šādu pilnsabiedrības “SBSC” rīcības atkārtošanos.
Samaksa no VNĪ par padarītajiem darbiem ir veikta pilna apmērā un, ņemot vērā Covid-19, kā arī Krievijas agresijas Ukrainā izraisītās sekas, VNĪ jau iepriekš ir pagarinājuši būvdarbu termiņu, kā arī veikuši avansu izmaksu. Savukārt, pārbaudot būvnieka iesniegto informāciju, konstatēts, ka tas savlaicīgi neveic norēķinus ar apakšuzņēmumiem. Tādējādi secināms, ka būvnieks, iespējams, rīkojies negodprātīgi, cenšoties izkrāpt līdzekļus, izvirzot nepamatotas prasības un maldinot pasūtītāju.
VNĪ atgādina, ka JRT projekts tiek īstenots par nodokļu maksātāju līdzekļiem – tajā ir valsts budžeta un arī ES fondu investīcijas. Publisko jeb visu nodokļu maksātāju līdzekļu izlietojumā noteikti nav pieļaujamas darbības, par kuru pamatotību nav gūta pārliecība. Nepietiek ar būvnieka izvirzītām prasībām, kuru “pamatošanā” tiek izmantotas manipulatīvas metodes.
Būvniekam atlikušie darbi ir jāpaveic maksimāli ātri, kvalitatīvi un saskaņā ar noslēgto līgumu, lai neciestu teātra saimes un sabiedrības intereses. VNĪ jau iepriekš vairākkārt būvniekam ir norādījuši, ka, nekāpinot tempu, termiņā iekļauties neizdosies. Objektā pašlaik strādā aptuveni 100 cilvēku. Lai izpildītu darbus noteiktajā termiņā, pēc paša būvnieka “SBSC” sākotnējās darbu izpildes programmas bija plānoti aptuveni 240 cilvēku, šādu darbu intensitāti būvnieks līdz šim nav sasniedzis.
Līdzekļu ieguldījumam jābūt caurspīdīgam un pamatotam, un projekta īstenošanā jārīkojas, ievērojot labāko praksi, atbildīgi un mērķtiecīgi. Būvniekam ir jānodrošina darbu izpilde atbilstoši noslēgtajam līgumam. Savukārt, ja rodas neparedzēti apstākļi, kas ietekmē projekta īstenošanas gaitu, nekavējoties jāinformē pasūtītājs, sniedzot pilnu, pārskatāmu un ar faktiem pamatotu skaidrojumu.
Pilnsabiedrības "SBSC" pārstāvji aģentūrai LETA kategoriski noliedza VNĪ apgalvojumus kā nepamatotus, jo avansa pieprasījumā nav ietverti jau iepriekš apmaksāti rēķini.
"Tā ir pilnīgi nepatiesa informācija, kas liecina vai nu par neprofesionalitāti vai mērķtiecīgu apmelošanas un nomelnošanas kampaņas uzsākšanu pret būvnieku. VNĪ līdz šim veiktie norēķini ir par izpildītajiem un apstiprinātajiem darbiem, ko pierāda visu būvniecības dalībnieku apstiprinātie darbu izpildes akti un grāmatvedības norēķinu dokumenti," uzsver "SBSC" pārstāvji.
Kompānijā skaidro, ka VNĪ šobrīd nav veicis norēķinus avansā. "SBSC" prasījums par avansa izmaksu ir pamatots ar ģeopolitiskajiem notikumiem, kuru ietekmē 2022.gada otrajā pusē īpaši saasinājās energokrīze, kā rezultātā ietekmēti tika ne tikai ražošanas procesi, bet arī darbuzņēmēju un piegādātāju kapacitāte, tādējādi būtiski mainot iepriekš pastāvošo norēķinu kārtību, tas ir, lai veiktu materiālu/preču pasūtījumus bija jāveic būtiski lielāki avansa maksājumi.
"SBSC" pārstāvji skaidro, ka JRT projekta vajadzībām jau ir saražoti un piegādāti materiāli un aprīkojums par summu, kas pārsniedz pat prasītā avansa apmēru. Pretēji VNĪ apgalvotajam, par šiem saražotajiem un piegādātajiem materiāliem VNĪ vispār nav veikusi samaksu, jo VNĪ iepriekš veiktais avanss ir pilnībā dzēsts ar darbu izpildījumu.
"Šie visi ir fakti, kuri ir vienkārši pierādāmi. Tāpēc mūs pārsteidz šādi bezatbildīgi paziņojumi no VNĪ puses, jo tie ne tikai kaitē "SBSC" reputācijai un JRT projektam kopumā, bet pats galvenais - ir necienīgi pret cilvēkiem, kuri ir iesaistīti šajā projektā un kuri no sirds, nežēlojot nedz laiku, nedz enerģiju, cenšas panākt, lai teātris šajos ārkārtas apstākļos priekš visiem tiktu uzbūvēts un uzbūvēts iespējami ātrāk," pauž "SBSC" pārstāvji.
Jaunā Rīgas teātra renovācijas un būvniecības projekta mērķis ir izveidot modernu Eiropas līmeņa teātri. Būvprojekta izstrāde sākta no 2018. gada, bet būvniecība - no 2020. gada. Par Jaunā Rīgas teātra būvniecību noslēgts līgums ar pilnsabiedrību “SBSC” par 32,4 miljoniem eiro (tai skaitā indeksācija jeb samaksa par būvdarbu sadārdzinājumu). Sadarbība ar būvnieku – pilnsabiedrību “SBSC” notiek pēc principa „Projektē un būvē”, kas nozīmē līguma izpildītāja visaptverošu atbildību par būvdarbiem un ļauj ātrāk risināt radušos tehniskos izaicinājumus.
Raksta pilno versiju var aaplūkot: https://www.db.lv/zinas/papildinata-jrt-buvnieks-prasot-naudu-par-jau-apmaksatiem-rekiniem-510410
Meklēšana