+371 67114284

Naudu vispirms

Naudu vispirms
Mihails Gromovs 08.2006

Notiek mēģinājums Latvijas tirgū iedzīvināt Skandināvijā tik populāro jauno māju celtniecības finansēšanas shēmu – dzīvokļa pircējs, samaksā 100 % dzīvokļa vērtības jau mājas celtniecības sākumstadijā. Visskaļāk šo shēmu, sadarbojoties ar Sampo un Nordea banku, piedāvā kompānija NCC Konstrukcija savā projektā Lauras-2. Taču kataloga „m2” rīcībā esošā informācija liecina par to, ka analoģisku shēmu ievieš arī citas attīstītāju un finanšu struktūras.

Ierastais variants

Neraugoties uz to, ka labklājības līmenis Latvijā aug (saskaņā ar oficiālo statistiku), lielākā daļa darījumu ar nekustamajiem īpašumiem tiek veikti, aizņemoties līdzekļus. Turklāt vienā jaunajā projektā kredīta līdzekļi figurē divējādi. Pirmkārt, aizņēmumu projekta realizācijai ņem attīstītājs. Kā apgalvo eksperti, par saviem līdzekļiem tiek celtas tikai mājas, kurās ir 50 un mazāk dzīvokļi. Otrkārt, kredītus ņem dzīvokļu pircēji. Viņu savstarpējo norēķinu shēma ar attīstītāju ir šāda: līdz celtniecības pabeigšanai tiek samaksāti 10-30 % no pirkuma summas, kas ļauj rezervēt iepatikušos dzīvokli, bet pēc mājas nodošanas ekspluatācijā banka pārskaita pārdevējam pirkuma summas atlikušo daļu. Dzīvoklis savukārt kļūst par ķīlu.

Piemērs no somiem

100% priekšapmaksas būtība ir šāda: vēl pirms mājas nodošanas ekspluatācijā klientam tiek piedāvāts segt 80-100 % dzīvokļa vērtības. Pie kam, ja klientam nav nepieciešamās summas, tad bankas ir gatavas uz izdevīgiem procentiem piešķirt finanšu līdzekļus. „Sākuma posmā klasiskās ķīlas, tas ir, nekustamā īpašuma nav,” - sarunā ar „m2” atzīmēja Nordea bankas Latvijas filiāles Mājokļu kredītu pārdošanas attīstības nodaļas vadītāja Ilona Sedleniece. – „Projekta Lauras-2 gadījumā galvotājs ir NCC Konstrukcija dibinātājs, somu kompānija NCC Rakennus Oy. Šī kompānija uzņemas saistības un atbildību par to, ka māja tiks uzcelta un ka banka pēc objekta nodošanas ekspluatācijā kā ķīlu varēs saņemt dzīvokli.”

Tiesa, uz 100% finansējumu klientam cerēt tomēr nevajadzētu. Kā paskaidroja Nordea pārstāve, viņa rīcībā vajadzētu būt vismaz 10% nepieciešamo līdzekļu. Tādēļ ierastais variants – neliels avansa maksājums un kredīta atlikušās daļas saņemšana pēc celtniecības darbu pabeigšanas – pirmajā brīdī šķiet pievilcīgāks, jo tad patērētājs aizdevumu sāk dzēst pēc jaunceltnes uzcelšanas, nevis tad, kad tā eksistē tikai uz papīra. Taču mūsu aprakstītā shēma šo trūkumu novērš – pircēja piesaistīšanai tiek piedāvāta atlaide. Ja priekšapmaksa ir 100% pirkuma vērtības, tad kvadrātmetra cena klientam tiek samazināta par 100 eiro, ja 90% - tad par 90 eiro, ja 80% - tad par 80 eiro. Tādejādi projekta Lauras-2 gadījumā maksimālais atlaides apmērs var sasniegt pat 14 000 eiro (lielākā dzīvokļa projektā platība ir 140 kvadrātmetri), kas ir acīmredzami vairāk nekā kredīta maksājumi, ko nāksies segt mājas celtniecības laikā.

Kā atzīmēja Ilona Sedleniece, neuzcelta dzīvokļa pirkšana ar 100% priekšapmaksu ir ļoti populāra Skandināvijas valstīs. Somijā šādi tiek kārtoti ap 90% visu jauno mājokļu darījumu. Īpaši tas patīk projektu attīstītājiem, jo viņi tiek atbrīvoti no nepieciešamības ņemt kredītu projekta realizācijai. Tagad notiek mēģinājums shēmu iedzīvināt arī Latvijā. Tiesa, ne pirmo reizi, un jau sekmīgāk. DNB Nord Pārdošanas vadības nodaļas vadītājs Ilmārs Vamzis pastāstīja „m2”, ka banka pirms diviem gadiem jau mēģināja ieviest šādu dzīvokļu pirkšanas finansēšanas shēmu un ir gatava to darīt arī tagad. Par analoģisku pieredzi runā arī SEB Unibanka, kas pēc tās pārstāvju vārdiem arī ir pievienojusies projektam Lauras-2.

Cenu stabilizācijas priekšvēstnesis

Pēc „m2” domām, fakts, ka jaunā dzīvojamo projektu finansēšanas shēma kļūst populāra lieku reizi apstiprina, to, ka mājokļu cenas jaunajos projektos sāk stabilizēties. Agrāk attīstītāji nelabprāt piekrita 100% priekšapmaksai. Tirgus straujās attīstības apstākļos tas nebija izdevīgi: cenas, kas rīt būs ievērojami augstākas, nekā šodien, nāktos iesaldēt un vēl bonusu piešķirt. Taču šodien, kad pārdošanas termiņi pagarinās, kad krasi pieaug konkurence, bet cenas aug ļoti lēnām, ir īstais laiks jaunievedumam. Cerēt uz to gan varēs ne visi pasūtītāji.

Liela jauno projektu attīstīšanas pieredze, kompānijas stabilitāte, pietiekams pašu kapitāls un vērienīgs jaunais projekts – lūk, galvenās prasības, pēc kurām vadoties, bankas novērtēs tā vai cita attīstītāja pievilcību. Ja nebūs iebildumu nevienā no minētajiem punktiem, attīstītājam būs iespēja vienoties ar banku par dzīvokļu iegādes ar 100% priekšapmaksu shēmas pielietošanu. Ja iebildumi būs – attīstītājs saņems atteikumu, un tādi piemēri jau ir. „Mums ir jābūt pilnībā pārliecinātiem par attīstītāju”, - sarunas noslēgumā sacīja Ilona Sedleniece.

Ziņa publicēta sadarbībā ar www.varianti.lv
Meklēšana

Piedāvājiet savu īpašumu

Piedāvājiet īpašumu

Izveidojiet savu pieprasījumu

Izveidojiet pieprasījumu

Saņemiet piedāvājumus e-pastā

Pieteikties