Maskavas priekšpilsēta attīstības gaidās
Mihails Gromovs 08.2006
Maskavas priekšpilsētā, kas līdz šim ar lielu uzmanību no attīstītāju puses neizcēlās, pēdējā laikā sākuši rosīties celtnieki. Turklāt runa nav viss tikai par veco ēku renovāciju – Katoļu ielā 23 pašlaik tiek būvēta šajā rajonā pirmā jaunceltne.
Vecais dzīvojamais fonds
Vēsturiski Maskavas priekšpilsēta, kas sākas pie Centrāltirgus un beidzas pie Krasta ielas dzīvojamā masīva, ir uzskatāma par vienu no visvecākajam Rīgas priekšpilsētām. Ziņas par pirmajām mājvietām datētas ar 1240. gadu. Protams, ēkas, kas varētu sniegt liecības par tiem laikiem, nav saglabājušās, taču senas apbūves, no šodienas viedokļa raugoties, šajā rajonā ir atrodamas daudz.
Ja var ticēt internetā atrodamajai informācijai, padomju laikos bija plāns mainīt reljefu – 1969. gadā arhitektu grupa piedāvāja uzskalot grunti no upes gultnes un norobežot Maskačku no upes ar jaunu dzīvojamo mikrorajonu un lielu automaģistrāli. Turklāt, neviens negrasījās saudzēt Maskavas priekšpilētas veco apbūvi. Ideja tika realizēta tikai daļēji: parādījās Krasta iela un dzīvojamais masīvs ar tādu pat nosaukumu, un saglabāta tika praktiski visa vecā apbūve.
Pēc Latvijas neatkarības atgūšanas situācija kļuva aiz vien bēdīgāka – lai arī lielākā daļa Maskavas forštates māju pārgāja privātīpašumā, skaistākas tās nekļuva. Rajona attīstību ievērojami kavēja arī apstāklis, ka praktiski visa koka apbūve tika klasificēta kā arhitektūras pieminekļi. Respektīvi – nojaukt nedrīkst, esiet tik laipni un restaurējiet... Investoros tas sajūsmu neradīja. Lai nu kā – vērojot priekšpilsētas attīstību pēdējos gados, pārvilkt krustu šim rajonam vēl ir pāragri.
Jaunie projekti
Vislielāko interesi attīstītāji šobrīd izrāda par centram tuvākajiem rajoniem – līdzās Klusajam un Mierajam dārzam. Piemēram, Katoļu ielā 23 tiek celta Maskavas forštatē pirmā daudzdzīvokļu jaunceltne. Tās pasūtītājs ir kompānija „Eiromāja”, kas uzkrājusi pieredzi, restaurējot ēkas šajā kvartālā. Pēc „m2” rīcībā esošajām ziņām, kompānija būvē jaunu sešstāvu ēku, kas sastāv no diviem ar galeriju savienotiem korpusiem. Mājā būs gan dzīvokļi, gan arī telpas birojiem. Pārdošanā būs 17 dzīvokļi ar platību no 44 līdz 125 kvadrātmetriem. Tie tiks piedāvāti ar balto apdari par 2100 eiro kvadrātmetrā. Objektu plānots nodot ekspluatācijā decembrī.
Netālu no šī projekta – Katoļu ielā 9 – pašreiz tiek izvesti gruži no divām vecām 4 un 5 stāvus augstām ķieģeļu mājam. Kā „m2” paziņoja objekta sargs, saimnieks vēl neesot izlēmis, kas šeit būs – viesnīca vai dzīvojama māja.
Jau izremontēts, bet īrnieku neieņemts (par ko liecina skats no ielas puses) ir nams Katoļu ielā 37. Tādā pat stadijā ir arī četrstāvu ēka Kalupes ielā 15. Kā „m2” norādīja tās pārdevējs, telpas tiek piedāvātas ar melno apdari un tādēļ cenas ir salīdzinoši humānas – sakot no 1300 eiro kvadrātmetrā. No divdesmit četriem pārdošanai paredzētajiem dzīvokļiem pašlaik rezervēti ir seši.
Jau gandrīz pusgadu pircējiem ir pieejams projekts Mazā kalna ielā 13. Dzīvojamās platības tajā ir ne tikai izremontētas, bet arī apgādātas ar sadzīves tehniku. Pieraksta cena – no 2010 līdz 2100 eiro kvadrātmetrā. Mājā ir 14 dzīvokļi ar platību no 30 līdz 50 kvadrātmetriem. Potenciālajiem pircējiem ir pieejami vēl 7 dzīvokļi. Šīs ēkas pirmajā stāvā atrodas biroji.
Pilnā sparā rit divu 4 un 5 stāvus augstu māju rekonstrukcija Ludzas iela 56. Tajās būs trīsdesmit seši 30 līdz 62 kvadrātmetrus lieli dzīvokļi. Iemītnieki tajos varēs ievākties, sākot ar novembri, un šis prieks viņiem izmaksās, sakot ar 1600 eiro kvadrātmetrā. Pēc pasūtītāja vārdiem brīva palikusi aptuveni puse platību.
Šobrīd vērienīgākais Maskavas forštates dzīvojamo māju rekonstrukcijas projekts tiek realizēts Lāčplēša iela 116 – divās sešstāvu un vienā četrstāvu mājā plānots iekārtot 60 dzīvokļus. Kā iepriekš paziņoja pasūtītāji, viena to daļa tiks pārdota konkursā, bet otra ir paredzēta izīrēšanai.
Priekšpilsētas iedzīvotāju sociālais statuss mainās, un šis process kļūs vēl ātrāks. „Pārlieku izdevīga rajona atrašanās vieta – centrs ar roku aizsniedzams!”, - optimismā staro viens no jauno projektu īpašniekiem, neraugoties uz to, ka līdz dzīvokļu pārdošanas beigām viņam vēl patālu. Liekas, šāds noskaņojums ir pārņēmis arī citus investorus. Lieta tāda, ka pēdējā gada laikā Rīgas domes būvvalde ir devusi savu piekrišanu vēl vismaz desmit projektu realizēšanai Maskavas forštatē. To vidū ir gan biroji, gan arī dzīvokļi. Tuvākajā nākotnē, ja nemainīsies investoru plāni, jaunam biroju centram ir jāizaug Jēzusbaznīcas ielā (būvlaukums jau ir norobežots), Krāslavas ielā 14 var parādīties dzīvojama māja ar sabiedriskām funkcijām, jauni dzīvokļi gaidāmi Līksnas ielā 8. Īpašnieki iecerējuši rekonstruēt māju Ludzas ielā 84, Ludzas iela 38, Mazā kalna ielā 20... Atliek tikai vērot, kā uz šīm iniciatīvām reaģēs pircēji, jo mainīt aizspriedumaino attieksmi pret Maskačku, īpaši pret tās tālāko galu no pilsētas centra, viegli nebūs.
Ziņa publicēta sadarbībā ar www.varianti.lv