Kredītņēmēji gatavi aizstāvēties un vāc parakstus «Krīzes likumam»
Kredītņēmēji gatavi aizstāvēties un vāc parakstus «Krīzes likumam»
«Apollo», [email protected]
16.09.2009
Latvijas Kredītņēmēju apvienība (LAKRA) izstrādājusi «Krīzes likuma koncepciju», un uzsākusi parakstu vākšanu, prasot Valsts prezidentu Valdi Zatleru to iesniegt Saeimā, liecina LAKRA mājaslapā publicētā informācija.
Likumprojekts esot iesniegts visām Saeimā pārstāvētajām partijām, taču līdz šim neviena vēl neesot izteikusi vēlmi to iesniegt Saeimā, tādēļ LAKRA ir uzsākusi parakstu vākšanu.
Jaunais likums regulētu to personu aizsardzību, kurām ekonomiskās krīzes apstākļos ir grūtības pildīt vai arī nav iespējas vispār pildīt uzņemtās kredītsaistības, un tā mērķis būtu nodrošināt kredītņēmējiem iespēju aizsargāt savas tiesiskās un ekonomiskās intereses ekonomiskās krīzes periodā.
LAKRA uzskata, ka aizsardzību ir tiesīgas iegūt gan fiziskas, gan Latvijas Republikā reģistrētas juridiskas personas sakarā ar noslēgtu aizdevuma, līzinga, overdrafta, studiju kredīta vai cita veida līgumu, kas, ievērojot LR likuma normas, ir atzīstams par aizdevuma līgumu.
Likumprojektā minēts, ka jebkura fiziska vai juridiska persona ir tiesīga vērsties pie kreditora ar prasību samazināt aizdevuma līgumā noteiktos kredīta maksājumus. Pēc personas iesnieguma saņemšanas kreditoram ir pienākums izstrādāt un piedāvāt personai tāda darījuma noslēgšanu kā rezultātā personas ikmēneša kredīta maksājumi nepārsniedz 40% no personas vidējiem ikmēneša ienākumiem un vismaz puse no veiktajiem maksājumiem tiek novirzīta kredītsaistību pamatsummas dzēšanai.
Likuma projekts tāpat paredz, ka ekonomiskās krīzes periodā ir aizliegts veikt parāda piedziņu, tai skaitā sprieduma piespiedu izpildi pret fizisku personu, kuras ikmēneša vidējie ienākumi nepārsniedz valstī noteikto iztikas minimuma apmēru uz katru personas apgādībā esošo personu, tai skaitā uz pašu ienākumu guvēju.
Ja ieķīlātā nekustamā īpašuma tirgus vērtība kopš ieķīlāšanas brīža ir kritusies vairāk par 30% un ieķīlātā nekustamā īpašuma pārdošanas rezultātā iegūtie naudas līdzekļi nav pietiekoši, lai segtu ķīlas ņēmēja prasījumu, pie kam īpašuma tirgus vērtība samazinājusies no ieķīlātāja neatkarīgu apstākļu dēļ, bet īpašums ir saglabājis visas savas īpašības vai pat uzlabojis tās kopš ieķīlāšanas brīža, ķīlas ņēmējam nav tiesība prasīt no parādnieka kā parāda atlikumu, tā arī pārdošanai taisīto nepieciešamo izdevumu samaksu.
Likumprojektā teikts, ka valdībai ir pienākums līdz 2010. gada 1.janvārim izstrādāt hipotekārās kreditēšanas noteikumus, ievērojot principu, ka, ja piedziņas procesā no hipotēkas realizēšanas iegūtie naudas līdzekļi nav pietiekoši, lai segtu visu parāda summu un ar piedziņas procesu saistītos izdevumus, kreditors nav tiesīgs vērst piedziņu uz citu parādnieka mantu.
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://www.apollo.lv/portal/ipasums/articles/179392