Gandrīz puse zagļu atzīst, ka paveikt zādzību ir ļoti vienkārši
Gandrīz puse iepriekš par zādzībām notiesāto atzīst, ka ielauzties īpašumā un paveikt zādzību ir ļoti vienkārši, liecina apdrošināšanas sabiedrības «Balta», pētījumu aģentūras «Data Serviss» un Valsts probācijas dienesta veiktais pētījums.
Veiktajā pētījumā šādam viedoklim piekrita 47,1 procents no aptaujātajām iepriekš tiesātājām personām. Turklāt 63 procenti no šīs respondentu grupas norādīja, ka zādzību parasti spēj paveikt ātrāk par 15 minūtēm, un tās var notikt jebkurā diennakts laikā, kaut arī priekšroka tiek dota dažādām svētku dienām un laikam, kad mājokļu īpašnieki dodas garākos atvaļinājumos.
Gan iedzīvotāji, gan zagļi norāda, ka visbiežāk tiek nozagta nauda un dažādas sīklietas, ko ir vieglāk realizēt, - juvelierizstrādājumi un nelielas elektropreces (datori, mobilie telefoni un fotoaparāti). Ļoti reti tiek zagti televizori un citas lielākas mantas, jo to iznešana no mājokļa ir apgrūtinoša. Vērā ņemams tas, ka zagļi atšķirībā no iedzīvotājiem norāda, ka tos interesē arī dokumenti.
Raksturīgi, ka pilsētās iekļūšanai mājokļos galvenokārt tiek izmantoti balkoni un logi, it īpaši, ja mājokļa iemītnieki paši ir tos atstājuši nenoslēgtus. Reģionos un privātmājās zagļi visbiežāk ielaužas saimniecības ēkās un garāžās, kas nav savienotas ar dzīvojamo ēku. Cilvēkiem, kas savos lauku īpašumos uzturas tikai periodiski, ir īpaši ieteicams parūpēties par to pieskatīšanu saimnieku prombūtnes laikā, jo pēdējā laikā zagļi ir īpaši iecienījuši šādas mājas. Tostarp tajās mēdz ievākties bezpajumtnieki, kas bieži vien, neuzmanīgi rīkojoties ar uguni vai apkures iekārtām, izraisa ugunsgrēkus.
Valsts policijas dati liecina, ka pagājušā gada laikā visā Latvijā ir paveiktas 4194 īpašumu zādzības, kas ir par 2.1 procentu vairāk nekā 2009. gadā. Atsevišķos Latvijas reģionos zādzību skaits diemžēl pieaug, un vislielākais pieaugums ir vērojams Daugavpilī (286 gadījumi, 25 procentu pieaugums), Jelgavā (204 gadījumi, 18.6 procentu pieaugums) un Rēzeknē (141 gadījums, 41 procenta pieaugums).
Kā norādīja arī lielākā daļa aptaujāto, ja zagļi ir noskatījuši konkrēto mājokli, tad to pilnībā pasargāt nav iespējams. Tomēr, īstenojot kaut vai elementārus drošības pasākumus, ir iespējams palielināt iespēju, ka zādzība var neizdoties, vai arī, apdrošinot īpašumu, parūpēties, ka, pat notiekot zādzībai, ātri varēs aizstāt nozagtās mantas.
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://www.apollo.lv/portal/news/articles/231800