Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti tuvplānā - nama pārbūve Artilērijas ielā

Gada balvai Rīgas arhitektūrā izvirzītie objekti tuvplānā - nama pārbūve Artilērijas ielā

Db.lv piedāvā tuvplānā aplūkot Gada balvai Rīgas arhitektūrā 2018 izvirzītos objektus - šoreiz ieskats dzīvojamās ēkas un palīgēkas pārbūvē Artilērijas ielā 35.

Pārbūvētais ēku komplekss, kurš celts 1908.–1912. gadā pēc Paula Mandelštama projekta, atrodas Rīgas vēsturiskā centra perifērijā, pie nule kā pārbūvētā un atjaunotā Ziedoņdārza, un ir vietējās nozīmes arhitektūras piemineklis, nacionālā romantisma piemērs.

Žūrijas komisijas pārstāvis, Latvijas Arhitektu savienības pārstāvis Renārs Putniņš norāda, ka rajons, kur atrodas komplekss, mūsdienās piedzīvo atjaunotni, saglabājot savas strādniecības cilmes saknes un šarmu (Grīziņkalns), kļūst novērtēts plašākā sabiedrībā.

Viņaprāt, pārbūves projektā ir augsti vērtējama minimālā iejaukšanās apjomos, saglabājot esošo apjomu kompozīciju, mērogus un izmērus. Viens no šejienes veiksmes stāstiem ir iekšpagalms, kas ir iztīrīts no mazvērtīgās apbūves, atstājot tikai divstāvu palīgēku un tur augošos kokus. Apjomu nepalielināšana un lieka neaizbūvēšana ļauj saules gaismai pilnībā izgaismot pagalmu. Tādējādi iekšpagalms kalpo par daudzdzīvokļu ēku sociālās dzīves kodolu.

«Funkcionāli augsti vērtējama ir pārbūvē radīto dzīvokļu tipoloģiskā daudzveidība, kur ielas ēkā ir vēsturiski atbilstoši īres dzīvokļi, bet iekšpagalmā – vēsturiskajā garāžu boksu apjomā – izveidotas boksu dalījumam atbilstošas dzīves telpas, kas sevī ietver rindu māju īpatnības; pirmā stāva dzīvokļiem ir iespējama individuālā terase, ārtelpa. Īres dzīvokļu ierobežoto platību, kas vērojama kompleksa piedāvājumā, diemžēl diktē tirgus nosacījumi. Attīstītājs sev jau tradicionāli efektīvi ir izmantojis puspagraba telpas (ielas ēkā jau vēsturiski pirmais stāvs ir pacelts pusstāvā un izmantots dzīvojamo telpu vajadzībām, un ēkā nav bijušas komerciālās/īres telpas), tās veltot ne tikai tradicionālajām funkcijām – tehniskās telpas un noliktavas, bet arī atbrīvojis lielu to daļu mājas iedzīvotāju koprades, sanākšanas telpu vajadzībām,» norāda R.Putniņš.

R.Putniņš uzskata, ka pārbūve ir kārtējais labais Grīziņkalna revitalizācijas piemērs, kas pierāda, ka veiksmīgas pasūtītāja, būvnieka un projektētāja sadarbības rezultātā arī sociāli pretrunīgā Rīgas rajonā tiek iegūta arhitektoniski un komerciāli veiksmīga pilsētas daļa, kas līdz ar to ir apdzīvota un dod stimulu tālākai rajona attīstībai.

Pārbūves projektētājs SIA LDU, pasūtītājs SIA Art 35, būvētājs SIA Millers & Gabrilovičš. Autori: ielas mājai: arhitektes Sandra Levāne, Liena Miķelsone-Rone, būvinženieris Andrejs Kostins, autoruzraugs Sergejs Stešins, kāpņu telpas interjers un uz oriģinālā krāsojuma shēmas balstītā koloristiskā risinājuma autore Ināra Cine, pagalma autori: arhitekte Sandra Levāne, Dāvis Sermons, inženieris Mārtiņš Muša.

Jau vēstīts, ka izvērtējot visus pretendentus, Gada balvai Rīgas arhitektūrā 2018 žūrija nolēmusi izvirzīt kopumā 10 objektus. Nobalsot par sev tīkamāko objektu iespējams Rīgas pilsētas arhitekta biroja Facebook kontā.

Tradicionāli Gada balva Rīgas arhitektūrā tiek pasniegta oktobra pirmajā pirmdienā - Pasaules Arhitektūras dienā, kas šogad tiks atzīmēta 1.oktobrī. Plānots, ka tradicionāli balva tiks pasniegta iepriekšējā gadā par labāko atzītajā būvē - Pullman Riga Old Town viesnīcā.

Meklēšana