Bumeranga efekts - Vecrīgas dzīvokļus atkal pārveido par birojiem
Romāns Golubevs 10.2006
Neraugoties uz vel pirms pusotra-diviem gadiem izskanējušām pesimistiskajam prognozēm Vecrīgas un Klusā Centra biroju tirgu joprojām ir pieprasīts. Pieprasījums pēc cenas un kvalitātes ziņā labām telpām ir tik augsts, ka daudzi iznomātāji tagad var izvēlēties nomnieku un diktēt savus noteikumus. Labvēlīgo situāciju cenšas izmantot arī Vecrīgas dzīvokļu īpašnieki, kas tos atkal piedāvā nevis mājokļus, bet kā telpas nelielu biroju izvietošanai.
Dzīves dialektika – viss attīstās pa spirāli. Burtiski pirms pusotra-diviem gadiem avīžu virsraksti klaigāja: nomnieki pamet Vecrīgu. Runa bija par to, ka kompānijas masveidā pamet Latvijas galvaspilsētas vēsturiskajā centrā esošos birojus. Tiesa, telpu īpašnieki par to īpaši pat nesatraucās un reizēm, paaugstinot nomas likmes, centās īrnieku pamudināt uz šādu soli. Redzot dzīvojamo nekustamo īpašumu cenu celšanos un cerot uz pieprasījumu pēc Vecrīgas dārgajiem dzīvokļiem, daudzi sāka pārveidot šejienes birojus par dzīvokļiem. Tikai potenciālie pircēji gan neattaisnoja uz viņiem liktas cerības. Centrā strauji pieaugušais mājokļu piedāvājums, ieskaitot arī ekspluatācija nodotas jaunceltnes, un augstās cenas noveda pie tā, ka šodien brīvi ir gandrīz puse no Vecrīgas restaurētajiem apartamentiem, un tā kā ažiotāža saistībā ar to pirkšanu tuvākajā laikā nav gaidāma, tad daži dzīvojamo platību īpašnieki sāk piedāvāt biroju vajadzībām.
„Runa nav par biroju trūkumu Vecrīgā. Ja nomniekam bezmaksas autostāvvietas problēma nav svarīga, tad viņš labprāt izvēlas šo vietu savas firmas „pierakstam\", - apgalvo kompānijas „Arko Real Estate” speciālists Jānis Plotnieks. „Kādu laiku daudzas kompānijas patiešām pameta Vecrīgu un populāro Kluso Centru, taču to vietā nāca citas. No Vecrīgas aizgāja galvenokārt tās biznesa struktūras, kuru darbinieku štats paplašinājās un kurām esošajās platībās sāka pietrūkt vietas, vai arī tās, kuram pēc statusa bija jābūt „štāba mītnei” jaunā biroju kompleksā. Jo vairāk tapēc, ka šādus kompleksus sāka celt pašā pilsētas centrā”, - „m2” paskaidroja kompānijas „Latio” komerciālo nekustamo īpašumu nodaļas speciāliste Diana Krogzeme.
„Centrā ļoti pieprasītas ir biroju telpas ar platību līdz 50 kvadrātmetriem. Firmas tajos izvieto 2-3 cilvēkus, kas pieņem apmeklētājus. Tajā pat laikā kompānijas galvenais birojs atrodas lētākā vietā”, - ar saviem novērojumiem dalās Diāna Krogzeme. Juristi, grāmatveži, konsultāciju un finanšu struktūras, brokeri, tūrisma un reklāmas kompānijas – tieši šo biznesu pārstāvji šodien labprāt pārceļas uz Vecrīgu un Kluso Centru. Pie kam, pieprasījums pēc telpām Klusajā Centrā ir lielāks. Tas saistīts ar to, ka Vīlandes vai, piemēram, Rūpniecības ielā ir iespēja bez maksas novietot savu automobili. Savukārt, pilsētas vēsturiskajā centrā tas ir praktiski neiespējami: vislētākais autostāvvietas abonements maksā, sākot ar 80 latiem menesī.
Pēc kataloga „m2” aptaujāto speciālistu domām pēdējā gada laikā biroju telpu likmes Vecrīga un Klusajā Centrā ir palielinājušās par aptuveni 20%. Ja runa ir par izremontētām telpām Vecrīga nomniekam jārēķinās ar nomas maksu 14-15 eiro kvadrātmetrā, bet prestižākām platībām – ar 20 un vairāk eiro kvadrātmetrā. Klusā Centra ēku īpašnieku prasības ir nedaudz pieticīgākas. Par normālu, abas puses apmierinošu cenu tiek uzskatīti aptuveni 10 eiro par kvadrātmetru. Kopumā cenu diapazons ir no 6,5 eiro (bez remonta, puspagraba stāvā) līdz 15 eiro par kvadrātmetru.
„Ilgi savus nomniekus gaida tikai nepamatoti dārgi vai neizremontēti objekti”, - ar stāvokli mūs turpina iepazīstināt Diāna Krogzeme. Tādos gadījumos pēc 3-4 mēnešu nesekmīgas nomnieka gaidīšanas saimnieki parasti piekrīt samazināt savu apetīti līdz tirgus vidējām prasībām. Tajā pat laikā biroju kompleksos, kas apvieno labu cenu un lielisku telpu stāvokli, pretendenti jau veido rindas. Tā septembrī ekspluatācija nodotajā kompleksā Vaļņu ielā 3 lielākā daļa telpu bija rezervētas vēl ēkas kapitālās rekonstrukcijas posmā un pēc „m2” rīcībā esošās informācijas pašlaik tajā ir pieejams tikai viens piedāvājums - 61 kvadrātmetrs par 15 eiro kvadrātmetrā.
Lieliskais pieprasījums ir pa prātam iznomātājiem: viņiem ir iespēja diktēt savus noteikumus. To apstiprina arī „m2” rīcība nonākušais telpu nomas līgums mājā Vīlandes ielā. Nomniekam tiek piedāvāts ziemā rūpēties par sniega tīrīšanu pie ieejas ēkā, kā arī nodrošināt kanalizācijas tīrīšanu, ja tā pēkšņi nosprostosies. Potenciālā nomnieka mēģinājums norādīt uz šādu prasību aplamību noveda pie tā, ka birojs tika atdots piekāpīgākam pretendentam.
Nomniekiem jābūt gataviem arī tam, ka māju īpašnieki reti piekrīt reģistrēt Zemesgrāmatā nelielas telpas iznomāšanu. Piedevām viņi nepavisam neizrāda dedzīgu vēlēšanos telpas remontēt uz sava rēķina, dodot priekšroku nedaudz nolaist cenu un atbrīvot sevi no nepieciešamības kontrolēt šo procesu.
Ar starpnieku, kas nodarbojas ar biroja telpu meklēšanu jūsu vajadzībām, parasti norēķinās pats īpašnieks. Nomniekiem uzreiz ir jāiemaksā nomas maksa par diviem mēnešiem: pirmā daļa – par pirmo mēnesi, bet otrā – depozīts.
Katalogā „m2” ir ievietoti šādi biroju telpu nomas piedāvājumi Vecrīga un Klusajā Centrā: Vīlandes ielā – par 9 un 10 eiro kvadrātmetrā, un Alunāna ielā – par 17 eiro kvadrātmetrā. Iespraudums Vecrīgā un Klusajā Centrā biroju telpas tiek piedāvātas arī pirkšanai. Viens no dārgākajiem piedāvājumiem ir jaunceltnē Grēcinieku ielā 11. 70 – 150 kvadrātmetrus lielu biroju var, samaksājot sakot ar 4000 eiro par kvadrātmetru. Kā izriet no katalogā „m2” publicētajiem piedāvājumiem, „pierakstīt” kompāniju projektā „Centra nams” var, samaksājot 2500 eiro par kvadrātmetru. Taja pat laikā biroju telpas ar 234 kvadrātmetru lielu platību Vīlandes ielā tiek piedāvātas par 1709 eiro kvadrātmetrā.
Ziņa publicēta sadarbībā ar www.varianti.lv