Arhitekti iestājas par individualitāti
Romāns Golubevs
Cik izmaksās privātmājas sērijveida un individuālais projekts? Cik laika nepieciešams to sagatavošanai? No kāda materiāla labāk būvēt privātmāju? Šādi jautājumi visai bieži tiek uzdoti „m2” redakcijas interneta vietnē. Mēs nolēmām tos pāradresēt profesionāļiem. Mūsu konsultanta lomā šodien ir A/S „Kolonna” arhitekts Normunds Broks.
Ilgs process
Jaunu tehnoloģiju attīstība, kā arī visdažādāko betonam pievienojamo piedevu esamība ļauj veikt celtniecības darbus praktiski visu gadu. Tomēr privātmāju pasūtītāji reti izmanto šādu iespēju. Viņi galvenokārt dod priekšroku siltajai sezonai - objekta izmaksas ir par 10-15% mazākas. Lūk, arī tagad, vasaras gaidās, daudzi sāk domāt par spārnotā teiciena „savs jums virs galvas” īstenošanu dzīvē. Pirmais solis, protams, zemes pirkšana. Otrais – mājas projekta izstrāde. Ar tā pasūtīšanu ir vērts pasteigties, jo pat tad, ja izvēlēsieties kādu sērijveida arhitektūras risinājumu, ātrāk kā pēc 3-4 mēnešiem celtniecības darbus diez vai izdosies uzsākt.
Individuāla projekta izstrādei un tā pilnīgai saskaņošanai būs nepieciešams vēl vairāk laika – līdz 6 mēnešiem, - atzīst Normunds Broks. – Tam ir vairāki izskaidrojumi. Pirmkārt, praktiski visi arhitekti šodien ir ļoti noslogoti un, lai tiktu pie viņiem, nākas gaidīt rindā. Otrkārt, būs nepieciešams laiks, lai saskaņotu skiču projektu – 3 nedēļas. Bet ir bijuši arī pasūtītāji, kam šis process ir ievilcies arī līdz gadam.
Pašizpausmes cena
Ko klienti prasa biežāk – sērijveida projektu vai individuālo?
Mēdz būt dažādi. Mēs, arhitekti, cenšamies aģitēt par individuāliem projektiem. Klienta galvenais arguments ir tas, ka sērijveida projekts ir lētāks. Taču patiesībā starpība nav tik liela, lai to īpaši ņemtu vērā. Ir skaidri jāsaprot: tipālajā projektā jūs diez vai varēsiet kaut ko izmanīt – ja nu vienīgi pārbīdīt nenesošās starpsienas. Pati konstruktīvā shēma ir negrozāma. Piedevām, pēc konkrētā varianta izvēlēšanās pasūtītājam atvērt maku nāksies vēl vismaz divas reizes, jo būs nepieciešams jauns ģenerālais plāns, t.i., ēkas piesaiste vietai. Rīgā šī procedūra izmaksās vairāk nekā 1000 latu, Rīgas apkārtnē – nedaudz lētāk, bet ciematā – ne vairāk par dažiem simtiem latu. Vēl viens papildus izdevumu postenis, kas jāpatur prātā, pērkot sērijveida projektu, ir pamatu aprēķins. Tas izmaksās vēl 200-300 latus. Pamatus, savukārt, nevar aprēķināt neveicot ģeodēzisko izpēti un vietas topogrāfisko uzņemšanu. Tādejādi šķietamā sērijveida projekta, kuru cena tirgū vidēji ir 1500 latu par māju ar 100-150 kvadrātmetru platību, izdevīgums rezultātā izvēršas par ievērojamiem izdevumiem. Bez tam, pa šiem gadiem man ir bijis labi ja pāris pasūtītāju, kas, paņēmuši sērijveida projektu, nav gribējuši tajā kaut ko pārveidot. Bet jebkādas, pat visniecīgākās, izmaiņas nozīmē maciņa atvēršanu.
Bet tomēr: cik liela ir izmaksu starpība sērijveida un individuālajam projektam?
Pie vienādas platības tā var būt no 20 līdz 100% un ir atkarīga no izvēlēta risinājuma sarežģītības. Gribu atgādināt, ka arhitektūras daļas izmaksas ir apmēram 5-7% no objekta tāmes vērtības. 5% - projektējot daudzstāvu māju, 7% - individuālo māju.
Un ja šo abstrakto matemātiku pārvēršam visiem labāk saprotamā naudas izteiksmē?
Mūsu birojs pilnu privātmājas projektu gatavo caurmērā par 25-30 latiem kvadrātmetrā. Līdzīgas cenas figurē arī citu kompāniju cenrāžos.
Par gaumi nestrīdas
Kādus materiālus sienām labprātāk izvēlas pasūtītāji? Viņi paši izvēlas no kā celt vai arī arhitekti uzspiež viņiem materiālus, darbā ar kuriem viņi jau ir „uzsituši roku”?
Privātmājām materiālu izvēle nav pārāk plaša – ne vairāk kā 6-8 veidi. Tie ir keramzītbetona, šūnbetona, gāzbetona vai keramiskie bloki, koks, ķieģelis... Parasti arhitekts neuzspiež pasūtītājam no kā celt. Viņš tikai paskaidro tā vai cita varianta priekšrocības un trūkumus...
Kādu materiālu jūs uzskatāt par vispievilcīgāko mūsu klimatiskajiem apstākļiem?
Man personīgi patīk strādāt ar koku.
Bet tam taču ir visīsākais kalpošanas laiks un tas ir pakļauts arī puvei...
Modernie ķīmiskās apstrādes līdzekļi ļauj tam stāvēt kā minimums 20-30 gadus, bet pienācīgi izpildot virkni elementāru prasību – vēl ilgāk. Kādas prasības? Jumta pārlaidumiem pēc iespējas tālāk jāsniedzas pāri sienas perimetram, bet tā slīpumam jābūt pēc iespējas lielākam, lai samazinātu nokrišņu iekļūšanas iespēju. Bez tam, mājai nepieciešams augsts cokols un laba hidroizolācija.
Jūs pats teicāt, ka koks ir jūsu mīļākais materiāls. Bet ko izvēlas pasūtītāji?
Apmēram trešā daļa pasūtītāju dod priekšroku AEROC šūnbetona blokiem un tā analogiem, vēl trešdaļa – keramiskajiem un keramzītbetona blokiem.
Kādi pamatu konstruktīvie risinājumi ir vispopulārākie?
Lentes pamats pa objekta perimetru un zem nesošajā iekšsienām, bet vidū – monolītbetona plātne.
Iznāk, ka māju ceļ bez pagraba?
Bet kāpēc gan tas būtu vajadzīgs?! Pagrabu ir jēga izmantot, pieņemsim, kā garāžu, bet tikai tajā gadījumā ja jums ir neliels zemesgabals. Pie šāda konstruktīvā risinājuma jums būs jāierīko pārsegums zem pirmā stāva un tas ir ievērojami dārgāk, nekā ierīkot pamatus uz grunts. Ja turpinām lētāku māju variantu tēmu, tad iesaku apstāties pie vienstāva mājas, bet labākais jumta risinājums būtu vienslīpnes vai divslīpņu jumts. Būtu tikai prātīgi, ja zem tā būtu auksti bēniņi.
Nu, un visbeidzot, kāds ir vislētākais un visdārgākais individuālais arhitektūras projekts, kuru esat izpildījis 2005. gadā?
Vislētākais – 3000 latu. Visdārgākais – 43 000 latu. Bet tā jau bija neliela pils 1 200 ar kvadrātmetru platību.
Iespraudums
Atbilstošs profesionālais sertifikāts Latvijā ir aptuveni 1000 arhitektu. Apmēram puse no viņiem nodarbojas ar individuālo māju projektēšanu. Iespraudums Normunds Broks: Individuālo māju pasūtījumu skaits pēdējā laikā ir nedaudz samazinājies. Toties ir palielinājies daudzstāvu māju pasūtījumu skaits. Pēdējās pašiem arhitektiem ir daudz pievilcīgāki objekti, jo arhitektūras projekta finansiālā vērtība ir kā minimums 7-10 reizes lielāka, bet reālais darba ieguldījums ir tikai 3-5 reizes lielāks, nekā strādājot ar individuālas mājas pasūtītāju.
Ziņa publicēta sadarbībā ar www.varianti.lv