+371 67114284

Olaines projekts pabeigts, gudronu muļļā tālāk

Olaines projekts pabeigts, gudronu muļļā tālāk

Plānoto 70% līdzfinansējumu no ES speciālās programmas vēsturiskā piesārņojuma likvidācijai Inčukalna gudrona projektam saņemt neizdosies. Valsts vides dienests nav spējis iekļauties vienā ES budžeta plānošanas periodā. Labi, ka vismaz Olainē līdzīgs izgāztuves likvidācijas projekts pēdējā brīdī ir sekmīgi pabeigts.

Lai Inčukalna gudrona dīķu likvidācijā ieguldīto naudu kaut daļēji atgūtu, valdība nolēmusi projektu sadalīt divās daļās. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards minējis, ka gadījumā, ja Eiropas Komisija šādam risinājumam piekritīs, varbūt 20 miljonus eiro saņemt izdosies. Savukārt naudu otrajai projekta daļai gan nāksies pārdalīt no citām Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas īstenotām Eiropas fondu programmām – piemēram, atkritumu apsaimniekošanai paredzētās naudas. Preses dienests skaidro, ka tas jau būšot nacionālā līmenī lemjams jautājums. Tātad kādam citam mērķim gudrona dēļ naudas kļūs mazāk, jo kopējā Latvijai atvēlētā fondu finansējuma aploksne pieaugt nedrīkst.

Projekta īstenošanas gaitā plānotie izdevumi pieauguši līdz 46,5 miljoniem eiro. Uzņēmumam Skonto būve līguma laušanas brīdī pavasarī bija izmaksāti 26,5 miljoni, bet vēl par 1,8 miljoniem kašķis turpinās tiesā. Savukārt darbi vēl ne tuvu nav pabeigti. Ziemeļu dīķī pat nav sākti, bet Dienvidu dīķī, saskaņā ar paša uzņēmuma aplēsēm, vēl atlikuši aptuveni 45% gudrona. Lai to pārbaudītu un noskaidrotu pareizākās metodes darba turpināšanai, Valsts vides dienests maksās gandrīz 796 tūkstošus eiro personu apvienībai Intergeo. Savukārt pārklājums pusizsmeltajam Dienvidu dīķim uz ziemu izmaksās 417 tūkstošus. Un tam visam vēl klāt jārēķina PVN. Kā liecina informācija Iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā, sarunu procedūrā bez konkursa izsludināšanas izlemts, ka cepuri indes dīķim uzvilks SIA Viacon Latvija. Attiecīgi līdz pavasarim Valsts vides dienestam būtu arī jāatrod kompānija, kas turpinās desmitiem gadu ilgstošo gudrona smalstīšanu un varbūt arī beidzot pieliks tai punktu.

To, ka teorētiski ir iespējami arī veiksmīgi vides projekti, kuros bez milzīgas naudas to īstenotājiem kāds labumiņš tiek arī dabai, pierāda nule pabeigtie Olaines šķidro bīstamo atkritumu izgāztuves likvidācijas darbi. Pagājušajā trešdienā vides ministrs kopā ar citiem koku stādītājiem pats simboliski šajā vietā iestādīja savu vītolu un uzsēja zālīti. Olaines izgāztuve veicamo darbu apjoma ziņā gan bija krietni mazāka nekā tās kolēģe Inčukalnā. Arī kopējās izmaksas pieticīgākas – 6,77 miljoni eiro, un Eiropas Reģionālās attīstības fonds patiešām maksās līdzfinansējumu 70% apmērā. Jāatgādina, ka arī šis vides projekts bija par mata tiesu no izgāšanās, tomēr pēdējā brīdī šajā gadā paralēli problēmām Inčukalnā un vēl trešajā projektā, Sarkandaugavā, to izdevās saglābt.

Pēc gadiem ilgušas projekta (ne)plānošanas un vēl vairākām konkursa pārsūdzībām darbus Olainē izdevās pabeigt nepilna gada laikā. Tos veica uzņēmums VentEko. Kā vēsta Valsts vides dienests, teritorija no bīstamajiem šķidrajiem un cietajiem atkritumiem attīrīta teju trīs hektāru platībā. Atkritumi reģenerēti teju 81% apjomā. Izgāztuvē 5318 m3 apmērā veikta cieto atkritumu izņemšana un šķidro bīstamo atkritumu izsūknēšana no četriem atkritumu baseiniem. Tāpat veikta šo dzelzsbetona konstrukciju demontāža – piesārņoto būvgružu kopējais apjoms 104 tonnas. Attīrīti 111 449 m3 gruntsūdeņu, un 10 400 m3 apmērā pāršķirota piesārņotā grunts, kas atradās zem bojātajiem un vēl padomju laikā ierīkotajiem bīstamo ķīmisko atkritumu baseiniem.

Search