Bezazbesta šīfera jumts izmaksās lētāk, jo nav jāliek pretkondensāta plēve
Maksas raksts*Pirmdiena, 2013. gada 26. augusts
Kā nopirkt nedārgu, bet kvalitatīvu jumta segumu? Izvēloties to, kas lētāks kvadrātmetrā, vienmēr jārēķinās ar papildus izmaksām - jāpērk pretkondensāta plēve, jāmaina jumta konstrukcija, latojums u.c. Rezultātā izmaksas var izaugt krietni lielākas nekā iepriekš plānots. Bezazbesta šīfera viļņoto lokšņu jumta segums ir vienīgais, kam nav gandrīz nekādu papildus izmaksu.
Kur rodas ekonomija?
«Ekonomēt var tāpēc, ka, liekot bezazbesta šīfera viļņoto lokšņu jumta segumu, nav jāveido papildus ventilācija un nav jāliek pretkondensāta plēve. Turklāt esošai mājai šīs jumta loksnes var likt uz vecās koka konstrukcijas, latojuma,» skaidro uzņēmuma «Vinteko» www.vinteko.lv, kas Latvijā piedāvā pēc dāņu tehnoloģijas izstrādātās, Polijā ražotās zīmola Cembrit bezazbesta šīfera viļņotās loksnes, jumtu eksperts Raivis Anops.
Bezazbesta šīfera jumts ir piemērots risinājums gan privātajai, gan daudzdzīvokļu mājai, kā arī ļoti bieži to liek lauksaimniecības ēkām, īpaši fermām.
Viena no pirmajām daudzdzīvokļu mājām Latvijā, kur 2002. gadā tika izveidots Cembrit bezazbesta šīfera jumts, atrodas Jaunmārupē, Mazcenu alejā 5. Mājas vecākais Laimonis Līdaks stāsta, ka vienpadsmit gadu laikā jumtam nav bijis nepieciešams remonts. Tas joprojām ir izteiksmīgi sarkanā krāsā, nav izbalējis. Priekšrocība ir arī tā, ka no jumta labi tiek novadīts nokrišņu ūdens, savukārt ziemā sniegs uz jumta nenokūst, veidojot papildus siltumizolācijas slāni. Laimonis Līdaks uzsver: «Esmu dzīvojis mājā ar metāla jumtu, tādēļ zinu, ka, lietum pret to atsitoties, mājā atbalsojas troksnis. Bezazbesta šīfera jumts ir daudz klusāks, lietus laikā praktiski neko nevar dzirdēt.»
Ja ēkai joprojām ir vecais azbesta šīfera jumts, un nav iespēju to uzreiz pilnībā renovēt, var nomainīt tikai daļu vecā jumta seguma pret Cembrit bezazbesta šīfera loksnēm.
Tehnoloģiski tās ir izstrādātas, lai varētu salaist beazbesta viļņotās loksnes vilni ar veco azbesta loksni.
Cembrit bezazbesta viļņotās loksnes kvadrātmetrā maksā - sākot no Ls 3,20. Ja parēķina, cik kopumā izmaksās, piemēram, metāla jumts, uzlikt bezazbesta šīfera jumtu būs krietni lētāk.
Latvijā Cembrit bezazbesta šīfera viļņotās loksnes var iegādāties uzņēmumā «Vinteko» www.vinteko.lv, kas ir pasaulē zināmā zīmola Cembrit oficiālais pārstāvis Latvijā. «Uzņēmuma speciālistu mērķis ir mudināt cilvēkus jumtu mājai izvēlēties pārdomāti, lai tas kalpotu kvalitatīvi un ilgi. Tad klienti ir apmierināti un arī mums pašiem ir prieks par labi padarītu darbu,» uzsver Raivis Anops.
Uzņēmuma speciālisti ar lielu pieredzi būvniecībā sniedz konsultācijas pa tālruni 28233466, kā arī veic bezmaksas jumta aprēķinu. Plašāka informācija pieejama arī mājas lapā www.vinteko.lv
Nav jāliek pretkondensāta plēve
Raivis Anops skaidro, ka jebkuram jumtam (izņemot bezazbesta šīfera), neizveidojot papildus ventilāciju, veidosies kondensāts. Savukārt, ja zem jumta seguma rodas kondensāts, samirkst siltumizolācijas materiāls, tas zaudē savu siltumvadītspēju, kā arī mitruma dēļ ēkas koka konstrukcijā bieži veidojas pelējums.
Ar bezazbesta šīfera jumtu šādu problēmu nebūs, jo bezazbesta šīferis ir dabīgs materiāls, spēj uzņemt un iztvaikot lielu daudzumu mitruma - apmēram 20% no sava svara. Ja jumtam ir pareizi izveidota konstrukcija ar kori un karnīzēm, caur kurām notiek gaisa apmaiņa, papildus ventilācija nav nepieciešama. Izņēmums varētu būt vienīgi ļoti lielas ēkas, taču tad katra situācija jāvērtē individuāli.
Cembrit bezazbesta šīfera viļņotās loksnes ir rūpnieciski krāsotas, izmantojot speciālu tehnoloģiju, tāpēc tām ir ļoti augsta krāsas noturība. Jumta seguma krāsa ar gadiem nesāks lobīties, arī saulē tā īpaši nebalēs.
Bezazbesta šīfera loksnes ir pieejamas - brūnā, sarkanā, zaļā, zilā, melnā, pelēkā, baltā krāsā. Pašlaik īpaši populāra kļūst ķieģeļu sarkanā un grafīta krāsa.
Bezazbesta šīfera jumts no maza izmēra loksnēm vizuāli ir ļoti līdzīgs dakstiņu jumtam, taču izmaksā krietni lētāk.
Visas Cembrit bezazbesta šīfera viļņotās loksnes ir 1,15 metru platas, bet dažāda garuma – īsākās 0,62 m, tad 1,25m, 1,87 m un 2,50m garas. «Ļoti izdevīgi un praktiski ir tas, ka savā starpā var kombinēt dažāda garuma loksnes. Veidojot jumta segumu, ir mazāk materiāla atgriezumu un samazinās izmaksas,» piebilst Raivis Anops.
Lai jumts būtu vēl glītāks, vēl vairāk līdzinātos dakstiņu jumtam, Cembrit bezazbesta šīfera loksnēm komplektā var pasūtīt oriģinālos tāda paša materiāla papildelementus - jumta kori, vējmalas. Komplektā var iegādāties arī oriģinālos stiprinājumus - aizsargvāciņus un skrūves. Tie ir izstrādāti tā, lai jumta konstrukcijai staigājot, šīfera loksnes tiktu amortizētas. Un tad ir izslēgta iespēja, ka skrūves, ar ko pieskrūvēts jumta segums, laika gaitā varētu kļūt vaļīgas, kā tas mēdz būt, montāžā izmantojot skrūves un gumijas blīves, piemēram, metāla jumtam.
Cembrit piedāvā arī papildus iespēju – mājai projekta stadijā, iepriekš aprēķinot, var pasūtīt bezazbesta šīfera loksnes ar jau apgrieztiem stūriem un izurbtiem skrūvju caurumiem. Tad jumta ieklāšanas process būs vēl vienkāršāks. Turklāt šādi apstrādātas bezazbesta šīfera viļņotās loksnes cenas ziņā nav dārgākas, vienīgi jārēķinās, ka tās piegādās divu, trīs nedēļu laikā.
Šīferis bez azbesta
Daudziem bezazbesta šīferis joprojām asociējas ar padomju laikos populāro azbesta šīfera jumta segumu, kas radīja ne tikai veselībai kaitīgus izgarojumus, bet arī bija ļoti trausls. Bezazbesta šīferis tiek ražots pēc pavisam citas tehnoloģijas, tā sastāvā ir 93% cementa, krīts un PVC šķiedra, kas tam piešķir elastību.
Cembrit bezazbesta šīfera loksnēm ir ļoti augsta mehāniskā un triecienizturība.
Raivis Anops atceras gadījumu, kad, no jumta nokrītot Cembrit bezazbesta šīfera loksnēm, tās nesalūza. Šis jumta segums iztur 250 kilogramu slodzi uz kvadrātmetru, taču veiktie testi pierāda, ka tas spēj izturēt vēl lielāku slodzi. Ja bezabesta šīfera jumts ir pareizi uzstādīts, pa to var droši staigāt un nepieciešamības gadījumā labot, tam nekas nenotiks.
Pateicoties savām īpašībām, bezazbesta šīferis ļoti ilgi kalpo. Ražotājs tam dod 50 gadu kalpošanas laiku un nodrošina 15 gadu garantijas remontu.
Bezazbesta šīfera viļņotās loksnes ir ļoti viegli montēt, jebkurš to var paveikt paša spēkiem. Tomēr stingri jāievēro tehnoloģija. Liekot bezazbesta viļņotās loksnes, tām jāapgriež stūri, jāizurbj caurumi un tās jāpieskrūvē, nevis jāpienaglo. Celtnieki, kas vēl padomju laikos strādāja ar azbesta šīferi, bieži saka: «Kam man vajadzīga instrukcija? Es taču zinu, kā strādāt ar šīferi!» Un, neiedziļinoties instrukcijā, loksnes nostiprina ar naglām. Tad, ēkas koka konstrukcijai nobīdoties, jumta loksnes var lauzties, tajās veidoties mikroplaisas.
Bezazbesta šīfera jumts ir arī ļoti piemērots un praktisks risinājums lauksaimniecības ēkām, īpaši fermām - tieši tādēļ, ka palīdz izvairīties no kondensāta. Dānijā fermām liek gandrīz tikai bezazbesta šīfera jumtu.
Telpās, kur mīt lopi, tie izgaro daudz mitruma, tāpēc kondensāts ir nopietna problēma. Uzliekot bezazbesta šīfera jumtu, tā tiek novērsta.
Cembrit klāstā ir arī caurspīdīgas PVC loksnes - tāda paša izmēra kā bezazbesta šīfera loksnes. Iestrādājot jumtā šādu caurspīdīgu PVC loksni, ēkā iekļūst vairāk gaismas.
Turklāt telpās, kur uzturas lopi, jāizvēlas jumts, kas nereaģē ar ķīmiskām vielām, jo no dzīvnieku urīna izdalās amonjaks, kas salīdzinoši īsā laikā sabojā gandrīz jebkuru jumta segumu. Piemēram, metāla jumts sarūsē 10 gadu laikā.
Bezazbesta šīfera jumtu absolūti neietekmē nekādas ķīmiskas vielas, arī amonjaks. Tādēļ to bez bažām var likt gan fermai, gan telpai, kur uzglabā ķimikālijas.
Uzņēmums «Vinteko» www.vinteko.lv Latvijas tirgū piedāvā arī citu pasaulē zināmu zīmolu jumta materiālus, piemēram, Kanādas un Beļģijas ražotāja IKO bitumena šinedeļa jumta segumu. Ļoti plašā izvēlē tiek piedāvāti arī ventilācijas izvadi jebkura veida jumtiem.
Plašāku informāciju par Cembrit bezazbesta šīfera viļņotajām loksnēm, kā arī citiem jumta materiāliem lasiet mājas lapā www.vinteko.lv vai arī zvanot pa tālruni 28233466.
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://nra.lv/maja/dzivo-zali/101040-siltumakumulejosas-krasnis.htm