+371 67114284

60% ārzemēs dzīvojošo latviešu atgrieztos, ja darba devējs apmaksātu ceļu un garantētu darbu

60% ārzemēs dzīvojošo latviešu atgrieztos, ja darba devējs apmaksātu ceļu un garantētu darbu

Vairāk kā 2/3 jeb 70% ārzemēs dzīvojošie Latvijas iedzīvotāji būtu ar mieru atgriezties dzimtenē, ja Latvijā būtu plašāks darba piedāvājuma klāsts un labākas sociālās garantijas, liecina būvfirmas "Kalnozols un partneri" veiktās ārzemēs dzīvojošo tautiešu aptaujas dati. Savukārt, 9% respondentu Latvijā nemaz negrib atgriezties, bet 10% atgriezties stimulētu kvalitatīvāka augstākā izglītība.

Pētījums atklāj, ka aizbraukušos tautiešus atgriezties spētu motivēt reāls potenciālā darba devēja piedāvājums - apmaksāta avio biļete visai ģimenei un garantēts darbs ar darba līgumu, kas stimulētu pārcelties uz dzīvi dzimtenē 60% cilvēku, bet 40% aptaujāto šāds piedāvājums nav vilinošs.
"Aizbrauca peļņā "uz gadiņu", bet mājās tā arī neatgriezās - iekārtojās un palika tur, - tas ir reāls stāsts, ar kuru saskārusies ne viena vien latviešu ģimene. Iemeslu mūsu tautiešu emigrācijai ir desmitiem, taču rezultāts tikai viens - pēdējo 10 gadu laikā uz dzīvi ārzemēs pārcēlušies jau vairāk kā 10% Latvijas valsts iedzīvotāju jeb vairāk kā 200 000 cilvēku," saka aptaujas SIA "Kalnozols un partneri" padomes loceklis, aptaujas iniciators Valdis Kalnozols.
Šos vārdus apstiprina respondentu atbildes uz jautājumu par to, cik ilgi viņi dzīvo ārzemēs. 13% aptaujāto ārpus Latvijas dzīvo jau vairāk kā 10 gadus, savukārt, vairāk kā trešdaļa (35%) aptaujāto no Latvijas izbrauca pirms 5-10 gadiem. Skaidrs, ka šis periods saistās ar “trekno gadu" beigām un kopējās Latvijas ekonomiskas krahu, tomēr bēdīgi, ka situācija neuzlabojas: pirms 3-5 gadiem no Latvijas izbrauca 26% aptaujāto, savukārt, pēdējos 3 gados ir izbraukuši vēl 23% respondentu un apmetušies izvēlētajā valstī uz dzīvi.
57% kā savas aizbraukšanas iemeslus cilvēki skaidroja ar vēlmi pēc labāk apmaksāta darba. Dēļ tā, ka kāds no ģimenes locekļiem dzīvo ārzemēs, izbrauca 14%. Savukārt 21% savu izvēli pamato ar lielākas labklājības un kvalitatīvāku sociālo garantiju meklēšanu, kā arī esošajām kredītsaistībām Latvijā.
Salīdzinoši līdzīgs sadalījums ir jautājumā par to, vai no Latvijas izbrauc vienatnē, vai tomēr kopā ar savu ģimeni. 39% sākumā darba meklējumos brauc vieni paši, 33% brauc ar visu ģimeni, bet 27% aptaujāto izbrauc kopā ar vienu ģimenes locekli. Lai arī vairākums pamet valsti vienatnē, tomēr ir skaidrs, ka pēc darba atrašanas svešumā, vientuļajam izbraucējam ar laiku pievienojas arī pārējie ģimenes locekļi.

Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://nra.lv/ekonomika/latvija/94925-60-arzemes-dzivojoso-latviesu-atgrieztos-ja-darba-devejs-apmaksatu-celu-un-garantetu-darbu.htm?utm_source=feedly
Search