Vankūverā naudu skaitīt prot
Vankūverā naudu skaitīt prot
Romāns Golubevs
05.02.2010
12. februārī Vankūverā (Kanāda) sāksies šā gada visspilgtākais sporta notikums – XXI Ziemas Olimpiskās spēles. Katalogs „Kvadrātmetrs” un portāls www.varianti.lv ir nolēmis iepazīstināt savus lasītājus ar šo olimpisko spēļu norises vietām un iezīmēt dažu Latvijas sportistu medaļu perspektīvas.
Pozitīvais tēls
Vankūveru nekādi nevar ierindot starp pilsētām, kuru nosaukumi ir pastāvīgi pasaules ziņu aģentūru pirmajās lappusēs. Ziņas par šo pilsētu, protams, parādās, taču interesanti ir tas, ka tās lielākoties ir pozitīvas. Pietiek pateikt, ka ietekmīgais žurnāls „The Economist” titulu „Pasaulē labākā pilsēta dzīvošanai” ir piešķīris tieši Vankūverai. Gaidāmajām Ziemas Olimpiskajām spēlēm vēl vienu reizi ir jāpārliecina pasaules sabiedrība, ka šāds augsts novērtējums ir patiess. Dzīves līmenis šajā Kanādas pilsētā ir bijis un ir augsts - neatkarīgi no tā, ka tai ir ticis gods kļūt par 2010. gada Ziemas Olimpisko spēļu mājvietu. Īpaši jāatzīmē fakts, ka šīs olimpiskās spēles būs izmaksājušas to organizatoriem vislētāk pēdējās desmitgades laikā. Sporta objektu būvniecībā un rekonstrukcijā ir ieguldīti 580 miljoni Kanādas dolāru (272 miljoni latu). Savukārt pašu spēļu rīkošanas izdevumi tikai mazliet pārsniedz 1,9 miljarduKanādas dolāru (890 miljonus latu – tas ir, tikai par 30-35% vairāk nekā mūsu Dienvidu tilta un Nacionālās bibliotēkas būvniecības kopējās orientējošās izmaksas). Iemesls ir vienkāršs – Vankūverā jau ir attīstīta infrastruktūra, tostarp ir arī ēkas, kas paredzētas sporta pasākumiem.
Olimpisko objektu apskatu sāksim ar stadionu „BC-Place”, kurā 12. februārī notiks svinīgā XXI Ziemas Olimpisko sporta spēļu atklāšanas, bet 28. februārī – noslēguma ceremonija. „BC-Place” notiks arī sportistu apbalvošanas ceremonijas. Interesanti ir arī tas, ka stadions, kurā ir vairāk nekā 55 000 skatītāju vietu, ir viens no pasaulē lielākajiem segtajiem stadioniem, kam ir tā sauktais gaisa balstu jumts. Lai nodrošinātu „BC-Place” atbilstību augstajam statusam, olimpiādes organizatori tā rekonstrukcijai ir iztērējuši 150 miljonus Kanādas dolāru (70,35 miljoni latu).
Šeit spēlēs hokejisti
Kurš sporta veids ir numur viens Latvijā? Februārī diez vai kāds uzdrošināsies apgalvot, ka tas nav hokejs. Lielākās daļas Latvijas līdzjutēju uzmanība būs piekalta cīņām, kas norisināsies Kanādas olimpiskā hokeja laukumos. Jo vairāk tāpēc, ka šāds sacensības, kurā satiekas visas pasaules spēcīgākie spēlētāji, notiek tikai reizi četros gados. Šo hokeja spēļu nozīmīgumu pastiprina arī apstāklis, ka Kanādas Nacionālās hokeja līgas (NHL) administrācija pagaidām nav izlēmusi, vai ļaut savu klubu spēlētājiem piedalīties 2014. gada Baltajā Olimpiādē, kas notiks Sočos (Krievija).
Par XXI Ziemas Olimpisko spēļu vīriešu hokeja turnīra galveno arēnu kļūs NHL kluba „Vancouver Canucks” stadions „General Motors Palace”. Tas uzbūvēts 1995. gadā un var uzņemt 18 630 skatītāju. Ēkas stūraino kontūru dēļ Vankūveras līdzjutēji to bieži vien sauc tikai par garāžu - un ne citādi. Interesanti, ka uz olimpisko spēļu laiku šo stadionu oficiāli pārdēvēs par „Canada Hockey Place”. Tas tiks darīts, lai izvairītos no iespējamās kluba reklāmas. Tieši „General Motors Palace” visas B grupas cīņas aizvadīs arī Latvijas vīriešu hokeja izlases komanda. 16. februārī tās pretinieks būs Krievijas izlase (spēle sāksies 17. februārī pulksten 7:00 pēc Latvijas laika), 19. februārī mūsu hokejisti tiksies ar Čehijas hokejistiem (20. februārī pulksten 2:30), 20. februārī ar Slovākijas komandu (21. februārī pulksten 2:30). Ja palūkojamies objektīvi, Latvijas komanda labākajā gadījumā varētu cīnīties par trešo vietu. Bet, kas zina, visādi gadās! Pat tad, ja mūsu izlase zaudēs visas spēles savā grupā, tai būs iespēja iekļūt ceturtdaļfinālā. Vīriešu olimpiskā hokeja turnīra sistēma ir visai oriģināla. Pēc ievadraunda visas divpadsmit komandas no trim apakšgrupām tiks sakārtotas vienā kopējā tabulā atkarībā no iegūto punktu skaita un iemesto un ielaisto vārtu starpības. Komandas, kas būs ieguvušas pirmo līdz ceturto vietu, uzreiz iekļūs ceturtdaļfinālā, bet pārējās astoņas komandas tiks sadalītas četros pāros – spēcīgākās pret vājākajām. Zaudētājs izstāsies.
XXI Ziemas Olimpisko spēļu otrs hokeja laukums ir „UBC Thunderbird Arena”, kurā notiks divas vīriešu hokeja spēles un lielākā daļa sieviešu hokeja spēļu. Jaunā 2008. gadā ekspluatācijā nodotā hokeja arēna ir izmaksājusi 47,8 miljonus Kanādas dolāru (22,4 miljonus latu), un tajā ir 7 500 skatītāju vietu.
Uz slidas asmens
Daiļslidošanas un šorttreka sacensības notiks daudzfunkcionālajā kompleksā „Pacific Coliseum”. Vankūveras ikdienas dzīvē tas tiek izmantots kā dažādu sporta spēļu, koncertu un gadatirgu norises vieta. Olimpiādes organizatori ir atjauninājuši kompleksa interjeru un nomainījuši visas 16 000 sēdvietas. Tas ir izmaksājis 20,4 miljonus Kanādas dolāru (9,5 miljonus latu). „Pacific Coliseum” interesēs Latvijas līdzjutējus arī tādēļ, ka tieši tur cīnīsies Eiropas 2008. gada čempions šorttrekā – mūsu Haralds Silovs. Šorttreka programma vīriešiem sāksies 13. februārī - ar kvalifikācijas slidojumiem 1 500 metru distancē un beigsies 26. februārī - ar fināla sacīkstēm 5 000 metru distancē. Par Haralda panākumu varēs uzskatīt iekļūšanu jebkuras distances finālā, jo, lai gan Eiropas sacīkstēs viņš ir uzvarējis, pasaulē šajā disciplīnā dominē Āzijas un Ziemeļamerikas sportisti.
Vankūveras jaunais lepnuma objekts ir stadions „Richmond Olympic Oval”, kurā notiks ātrslidošanas sacensības. Tā būvniecība ir ilgusi trīs gadus un sākotnēji plānoto 63 miljonu Kanādas dolāru (29,5 miljoni latu) vietā izmaksājusi trīs reizes vairāk – 178 miljonus dolāru (83,4 miljonus latu). Taču ēka ir tā vērta. Tā atklāj XXI gadsimta labākos arhitektūras, tehniskos un ekoloģijas sasniegumus. Lūk, daži šo apgalvojumu apstiprinoši piemēri. Stadionā uzstādītā kondicionēšanas sistēma ļauj apsildīt telpas, izmantojot siltumu, kas rodas, atdzesējot ledu! Nokrišņu laikā pa jumtu plūstošais ūdens tiek savākts rezervuāros, un to izmanto stadionam līdzās esošā dārza laistīšanai un stadiona tualešu skalošanai. Stadiona velvētie griesti ir izgatavoti no atjaunotas priedes koksnes, ko savulaik bija sagrauzuši priežu kaitēkļi.
Ātrslidotāju sacensības varēs vērot 8 000 skatītāju. Žēl tikai, ka pēc olimpiskajām spēlēm „Richmond Olympic Oval” pārvērtīsies par vasaras sporta ēku. Četrsimt metru garais ledus celiņu izjauks, arēnas iekšējā telpā izvietos volejbola un basketbola laukumus, kā ari vieglatlētikas celiņus.
Gluži pieticīgi
Olimpiskās sacensības frīstailā un snovbordā notiks sporta kompleksā „Cypress Mountain”, kas atrodas gleznainā un kalnainā Vankūveras rajonā. Spēļu priekšvakarā tas ieguva jaunus tramplīnus mogulēšanas sacensībām un caurules snovbordistiem, atjaunotu mākslīgā sniega sistēmu, vietas 12 000 skatītāju un citus uzlabojumus. Tam visam iztērēti 16,7 miljoni Kanādas dolāru (7,83 miljoni latu).
Savukārt kērlingisti cīnīsies par savām medaļām jaunajā Vankūveras Olimpiskajā centrā (Vancouver Olympic Centre), kurā to varēs vērot 5 600 skatītāju.
Tūristu paradīze
Lai gan XXI Ziemas Olimpisko spēļu galvaspilsēta oficiāli ir Vankūvera, liela daļa sacensību norisināsies vairāk nekā 100 km attālajā Vistlerā. Vasaras mēnešos šajā pilsētiņā dzīvo labi ja 10 000 iedzīvotāju, bet, iestājoties aukstumam un uzsniegot pirmajam sniegam, tā pārvēršas par vienu no Ziemeļamerikas lielākajiem un populārākajiem kalnu slēpošanas kūrortiem, kuru ik gadu apmeklē aptuveni miljons aktīvās atpūtas cienītāju. Kūrorta galvenās slēpošanas vietas, kas atrodas Vistleras un Blekkombas kalnos, ir 2 200 metru augstumā virs jūras līmeņa.
Latvijas cerību arēna
Tieši ar Vistlera kalnā esošajiem objektiem saistās Latvijas lielākās olimpiskās cerības. Ar īpašu satraukumu sekosim līdzi sacensībām, kas notiks kamaniņu centrā „The Whistler Sliding”, kurā virāžās spēkiem mērosies bobslejisti, kamaniņu braucēji un skeletonisti. 2007. gada beigās ekspluatācijā nodotā 1 450 metru garā ledustrase joprojām ir pasaulē gan ātrākā, gan arī sarežģītākā. Tās būvniecība izmaksāja 106,3 miljonus Kanādas dolāru (gandrīz 50 miljonus latu). Sacensības vienlaikus varēs vērot 12 000 cilvēku.
Jau 13. februārī savas pirmās medaļas izcīnīs kamaniņu braucēji. Pirms četriem gadiem Turīnas Ziemas Olimpiskajās spēlēs mūsu Mārtiņam Rubenim šajā disciplīnā izdevās iegūt bronzas medaļu. Tomēr viņa pašlaik uzrādītie rezultāti neļauj cerēt uz toreizējā grandiozā sasnieguma atkārtojumu. Ja paveiksies, tad uzvarētāju pjedestālam varētu pietuvoties Maija Tīruma un Anna Orlova (braucieni notiks 15. un 16. februārī), un divniekos startējošie brāļi Andris un Juris Šici (17. februārī). Tas viss – teorētiski, jo jāatzīst, ka minētos sportistus nevar pieskaitīt pie neapšaubāmiem savu disciplīnu favorītiem. Ja Vankūverā viņiem izdosies iegūt kādu medaļu, tad tā būs patīkama sensācija.
Lielas iespējas iepriecināt savus uzticīgos līdzjutējus un likt dažādu valstu sporta komentētājiem nosaukt Latvijas vārdu ir Jāņa Miņina vadītā boba četriniekam (26. un 27. februārī) un skeletonistiem brāļiem Mārtiņam un Tomam Dukuriem (18. un 19. februārī). Viņu medaļu perspektīvas tiek vērtētās kā visaugstākās.
Taču turpināsim iepazīties ar olimpiskajiem objektiem. No nulles uzbūvētajā Vistleras Olimpiskajā parkā (Whistler Olympic Park) notiks sacensības biatlonā, Ziemeļu kombinētās slēpošanas sacensības (iepriekšējais nosaukums – slēpošanas divcīņa) un sacensības lekšanā no tramplīna. Grandiozajā parkā, kura platība ir 2 000 kvadrātkilometru, ir divi stadioni, katrs no tiem var uzņemt 12 000 skatītāju. Arēnas atrodas aptuveni 500 metru attālumā viena no otras, un tādēļ tām ir, var teikt, kopējas skatītāju zonas. Slēpošanas un biatlona trašu garums ir 14 kilometru. Ir arī 8 kilometrus gara treniņu trase. Lidojošo slēpotāju rīcībā ir divi jauni tramplīni. Olimpiskā parka būvniecība ilga četrus gadus, un tā izmaksāja 119,7 miljonus Kanādas dolāru (56 miljoni latu).
Latvijas pārstāvji diemžēl varēs iemēģināt tikai biatlona un slēpošanas stadionu. Un arī tajos visiespējamāk viņi varētu būt statistu lomās. Pat viena latviešu slēpojošā strēlnieka iekļūšana labāko sportistu desmitniekā jebkurā no disciplīnām tiks atzīta par lielisku rezultātu.
Trešais Vistleras kalna sporta objekts ir kalnu slēpošanas komplekss „Whistler Creekside”. Interesanti, ka pirms 50 gadiem, kad to būvēja, celtnieki izteica cerību, ka tas kādreiz noteikti kļūs par olimpisku. Sapņa piepildīšanās bija jāgaida visai ilgi. Gatavojoties olimpiskajām spēlēm, komplekss tika renovēts. Tas izmaksāja 27,6 miljonus Kanādas dolāru (12,9 miljonus latu).
Turklāt 13,67 miljonus Kanādas dolāru (6,4 miljonus latu) ir izmaksājusi kompleksa „Whistler Medals Plaza” būvniecība. Tā ir vieta, kurā norisināsies Vistlerā notiekošo sacensību uzvarētāju apbalvošanas ceremonijas.
Mājīgie ciemati
Nevar nepieminēt vēl divus objektus – olimpiskos ciematus, kas paši par sevi it kā nemaz nav domāti sacensību rīkošanai, taču bez kuriem nav iedomājamas nevienas olimpiskās spēles. Vankūveras 2010. gada Ziemas Olimpisko spēļu laikā būs veseli divi olimpiskie ciemati. Pirmais – Olympic Village Whistler – ir domāts sportistiem, kuru sacensības norisināsies Vistleras kalna trasēs, viņu treneriem un komandu apkalpojošam personālam. Ciemata apartamenti, kotedžas un hosteļi spēs uzņemt 2 750 sportistu, treneru un personāla pārstāvju. Tā būvniecība izmaksāja 37,5 miljonus Kanādas dolāru (17,6 miljonus latu). Pēc spēlēm tas kļūs par elites klases dzīvojamo ciematu.
Ievērojami pārsniedzot sākotnēji pieteiktās izmaksas, krietni dārgāk ir izmaksājis ciemats „Olympic Village Vancouver”. Būvniecības galīgā tāme bija 940 miljoni Kanādas dolāru (440 miljoni latu). Tas ir Vankūveras olimpisko spēļu visdārgākais objekts. Ciematā, kas atrodas gleznainā Vankūveras rajonā, ir 1 100 mājiņu, kurās var apmesties vairāk nekā 3 000 spēļu dalībnieku. Ciematā ir arī banka, kafejnīca, veikali, pasts, diennakts poliklīnika un ēdnīca, frizētavas, ziedu veikals un citi infrastruktūras objekti. Pilsētas pašvaldība, kuras rīcībā šis ciemats pāries pēc olimpiskajām spēlēm, ir nodomājušas pārdot saņemtā dzīvojamā fonda kādu daļu, lai segtu būvniecības izmaksas. Tas ir visai reāli, jo vienai ģimenei domātas mājas būvniecības izmaksas Vankūverā pārsniedz 560 000 Kanādas dolāru (262 000 latu), un pieprasījums, ņemot vērā imigrantu pieplūdumu, tikai pieaug.
Lūk, arī mēs!
Kanāda ir divvalodīga valsts. Tas atspoguļojas arī Vankūveras olimpisko spēļu devīzē. Tās ir divas frāzes no Kanādas himnas. Frāze „With glowing hearts” (ar kvēlām sirdīm) – no himnas angļu teksta, un frāze „Des plus brillants exploits” (vislieliskākie varoņdarbi) – no himnas franču teksta. Tad nu arī mūsu līdzjutēji ar kvēlām sirdīm gaidīs mūsu valsts sportistu vislieliskākos varoņdarbus olimpiskajās spēlēs. Lai viņiem veicas!
Latvijas valstsvienības sastāvs 2010. gada Ziemas Olimpiskajām spēlēm
Ziemas Olimpiskajās spēlēs Vankūverā Latvijas godu aizstāvēs 59 sportisti. Viņi piedalīsies deviņās sacensību disciplīnās: hokejā, ātrslidošanā, biatlonā, bobslejā, slēpošanā, kamaniņu sportā, kalnu slēpošanas sportā, skeletonā un šorttrekā. Janvāra beigās Latvijas olimpiešu saraksts bija šāds:
Hokejs: Edgars Маsaļskis, Ervīns Muštukovs, Sergejs Naumovs, Oskars Bārtulis, Georgijs Pujacs, Kārlis Skarstiņš, Arvīds Reķis, Krišjānis Redlihs, Rodrigo Laviņš, Guntis Laviņš, Kristaps Sotnieks, Herberts Vasiļjevs, Jānis Spruksts, Aleksndrs Ņiživijs, Mārtiņš Karsums, Mārtiņš Cipulis, Ģirts Ankipāns,Lauris Dārziņš, Aleksejs Širokovs, Miķelis Redlihs, Kaspars Daugaviņš, Armands Bērziņš un Gints Meija. Rezervistu sarakstā ir Oļegs Sorokins, Artūrs Kulda,Jēkabs Redlihs un Roberts Bukarts.
Kamaniņu sports: Mārtiņš Rubenis, Ivars Kivlenieks, Guntis Reķis, Maija Tīruma, Anna Orlova, Agnese Koklača, Andris Šics, Juris Šics, Oskars Gudramovičs un Pēteris Kalniņš.
Biatlons: Ilmārs Bricis, Kaspars Dumbris, Kristaps Lībieties, Edgars Piksons, Andrejs Rastorgujevs,Madara Līduma, Žanna Juškāne, Gerda Krūmiņa un Līga Glāzere.
Bobslejs: Jāni Miņins, Daumants Dreiškens, Oskars Melbārdis, Intars Danbis, Edgars Maskalāns, Pāvels Tulubjevs, Raivis Broks un Mihails Arhipovs.
Kalnu slēpošana: Liene Fimbauere, Roberts Rode, Kristaps Zvejnieks.
Skeletons: Martins Dukurs un Tomass Dukurs.
Slēpošana: Jānis Paipals un Anete Brice.
Ātrslidošana un šorttreks: Haralds Silovs.
Raksta pilno versiju var aplūkot:
http://www.varianti.lv/sakums/articles/show/1453