„Century21” tikusi arī līdz Latvijai
Romāns Golubevs, 03.2008
Aprīļa sākumā Latvijā darbu sāks pasaulē lielākās nekustamo īpašumu kompānijas „Century21” birojs. Kā katalogam „m2” paskaidroja „Century21 BaltWest” vadītājs Valerijs Engels, sākumā uzņēmums koncentrēsies uz darījumiem ar komerciālajiem nekustamajiem īpašumiem. Pie tam, akcents tiks likts uz ārzemju pircēju piesaistīšanu.
Latvija kļūst par interesantu reģionu pasaules lielākajām mākleru kompānijām. Pagājušā gada rudenī vietējā tirgū sevi pieteica kompānija „RE/MAX”, bet pēc tās pie mums ieradās vēl viens pasaules gigants – „Century21”. Un, lai gan pirmais zem tik pazīstama zīmola izkārtnes saskaņā ar franšīzi strādājošais birojs tikai gatavojas aktīvam darbam, Valerijs Engels piekrita pastāstīt katalogam „m2” par uzņēmuma plāniem tuvākai nākotnei un par savu vietējā tirgus notikumu attīstības redzējumu.
Pievilcīga valsts
Latvija kļūst aizvien pievilcīgāka gan Rietumu, gan arī Krievijas pircējiem, - uzskata „m2” sarunas biedrs. – Un tam ir vairāki iemesli.
Klientiem no Krievijas ir svarīgi, ka šeit ir plaši izplatīta krievu valoda. Otrkārt, jums ir tāds unikāls kūrorts kā Jūrmala. Treškārt, ņemot vērā jūsu valsts pievienošanos Šengenas līgumam, dzīvokļa iegāde Latvijā nodrošina Krievijas pircējiem zināmus atvieglojumus, lai pārvietotos pa visu Eiropas telpu. Taču galvenais pluss gan Rietumu, gan Austrumu pircējiem ir tas, ka nekustamie īpašumi pie jums kļūst lētāki. Piemēram, Ķengaragā šodien par 60-70 tūkstošiem eiro var iegādāties jaunu divistabu dzīvokli. Taču agrāk maskaviešu vidū tik populārajā Prāgā par tādu cenu vairs neko nenopirksi.
Tas ir, lielo starptautisko tīklu kompānijas mūsu tirgū piesaista tieši objektu cenu krišanās?
Principā, jā. Pašlaik tirgus pārdzīvo lejupslīdi, taču vēlāk to gaida stabilizācija. Svarīgi ir arī tas, ka tirgus ir zaudējis savu spekulatīvo sastāvdaļu.
Un kā apstākļos, kad ievērojami samazinās darījumu skaits, esat nodomājuši veidot kompānijas attīstības stratēģiju?
Sākumā esam nodomājuši orientēties uz tiem, kas labi zina „Century21” zīmolu. Tādēļ reklāmas kampaņas mērķa auditorija būs tūristi – tie ārzemnieki, kas brauc uz jūsu valsti. Bez tam, gatavojamies aktīvi virzīt jūsu tirgu Rietumeiropā, Tuvajos Austrumos un ASV. Marta beigās ir plānota vairāku Latvijas projektu prezentācija Maskavā, pēc tam – Londonā. Bez tam, tiklīdz mēs parādījāmies „Century21” kompāniju informācijas sistēmā, sāka pienākt zvani no Amerikas un arī, piemēram, Bahreinas. Uzņēmēji jautā: ko varam viņiem piedāvāt? Kāda ir situācija Latvijā? Īpaši liels pieprasījums ir pēc komerciāliem objektiem. Latvijā ir pievilcīga investīciju vide un tirgus darbojas pēc normāliem Eiropas likumiem. Daudzas ārzemju kompānijas Latviju un tāpat arī Igauniju uzlūko kā pārejas etapu. ceļā uz austrumiem. Taču šim etapam viņiem var būt pietiekami ilgstošs raksturs.
Palīdzēs tūrisms
Iznāk, ja jūs piekrītat optimistiskajiem viedokļiem par Latvijas komerciālo nekustamo īpašumu sektora nākotni. Vai nebaidāties no šā tirgus sektora pārsātināšanās?
Es piedāvāju paskatīties uz tūrisma attīstību Latvijā caur Čehijas pieredzes prizmu. Tieši ārzemju viesu pieplūdums uz šo Centrāleiropas valsti atdzīvināja vietējo nekustamo īpašumu tirgu. Un, saskaņā ar Eiropas statistikas biroja „Eurostat” ziņām, 2007. gadā Latvija pēc tūrisma plūsmas pieauguma rādītājiem ieņēma trešo vietu starp Eiropas Savienības valstīm. Tās pieaugums bija 9%. Un viss liecina par to, ka šādi tempi saglabāsies arī turpmāk. Bet mūsu viesnīcu infrastruktūra pagaidām neatbilst šai dinamikai. Latvijā ir nedaudz vairāk par 400 viesnīcām, bet tajā pat Čehijā – aptuveni 9 000. Pat ja ņem vērā iedzīvotāju daudzuma atšķirības, šim rādītājam būtu jābūt vismaz 2-3 reizes lielākam. Latvijā ir vajadzīgas gan pieczvaigžņu, gan arī divu zvaigžņu viesnīcas. Attiecīgi investīcijas tiks novirzītas uz šo sektoru.
Jūs uzskatāt, ka Rīgā ir daudz tirdzniecības platību? Es stipri šaubos. Paskatieties uz jebkuru Maskavas mikrorajonu. Tur nelielā attālumā cits no cita var būt veseli četri tirdzniecības centri. Ja tūrisma nozare Latvijā attīstīsies, tā automātiski pavilks sev līdzi arī citus ekonomikas sektorus. Pēc tam var gaidīt jaunu biznesu atvēršanos. Tātad, parādīsies jauns pieprasījums pēc birojiem. Taču tas viss nenotiks momentāni. Tā ir ilgtermiņa perspektīva, kas, mūsuprāt, Latvijā iemiesosies tuvāko 10 gadu laikā.
Divi varianti
Kādu tādā gadījumā jūs redzat dzīvojamā sektora nākotni?
Varianti var būt tikai divi. Manuprāt, pavasara beigās vai vasaras sākumā cenas ekonomiskās klases jaunceltnēs nokritīsies līdz 1 600 – 1 700 eiro/m2. Proti, es gaidu cenu krišanos par vēl aptuveni 10%. Ņemot vērā, ka dzīvokļiem sekundārajā tirgū vajadzētu būt par 20-25% lētākiem, iegūstam, ka to vidējā cena var nokristies līdz 1 200 eiro/m2. Kāpēc minu 1 600 eiro/m2? Tas ir jauno mājokļu celtniecības rentabilitātes līmenis. Tiesa, nevaru garantēt, ka cenu lejupslīde pie tā apstāsies. Ja Latvijā strādājošās bankas izmantos tādu ķīlu dzīvokļu (t.i., dzīvokļu, kuru saimnieki nav spējuši dzīst hipotēkas kredītu) realizēšanas formu kā izsoles, tad situācija var pat kļūt nekontrolējama.
Tas ir labi vai slikti tirgum? Viennozīmīgi pateikt ir grūti. Tiem, kas nekustamos īpašumus iegādājās cenu maksimuma laikā, protams, ir slikti. Savukārt, pārējiem un tirgus atdzīvināšanai – labi. Pēc lavīnveidīgās lejupslīdes cenas varēs sasniegt dibenu – punktu, kurā vidēji statistiskais Latvijas iedzīvotājs atkal varēs sākt pirkt mājokli. Nevar izslēgt, ka sekundārajā tirgū varētu par vidēju cenu 1 000 eiro/m2. Un tas ir galējais notikumu attīstības variants.
Bet, ja situācija attīstīsies pēc mierīgāka scenārija, tad rudenī tirgū varēsim ieraudzīt atdzīvošanos. Starp citu, tiklīdz cilvēki sapratīs, ka cenas vairs nekritīsies, darījumu skaita pieaugums būs ļoti krass.
Iespraudums
Par komisijas naudu
„Century21” pakalpojumi visā pasaulē ir visai dārgi. Komisijas maksa sasniedz līdz 10%. Taču Latvijā „Century21 BaltWest” sākumā strādās par 2-4%. Kad kļūsim atpazīstami, tad mūsu intereses augšējā robeža tiks pacelta līdz 5%.
CENTURY21 – viena no pasaulē lielākajām kompānijām, kas darbojas nekustamo īpašumu tirgū. Tai ir 8 400 biroji 55 pasaules valstīs. Kompānijā strādā 148 000 cilvēku. Latvijas pirmajā birojā sākumā strādās četri brokeri, kas pašlaik beidz četru mēnešu speciālo apmācību kursu.
Ziņa publicēta sadarbībā ar www.varianti.lv